W odpowiedzi na pisemną prośbę fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” oraz księdza Wojciecha Drozdowicza, działających na rzecz dzieci wymagających rehabilitacji po ciężkich urazach neurologicznych. Opinia prezesa Agencji Technologii Oceny Medycznej przyczyniła się do podjęcia decyzji przez Sejm w sprawie uchwalenia święta.
Śpiączka to głęboki stan przedłużającej się nieświadomości. Taka osoba nie reaguje na bodźce z zewnątrz: dotyk, dźwięk lub światło. Pacjenci ze śpiączką świadomie nie czują, nie mówią ani nie poruszają się.
Przyczyny śpiączki można podzielić na bezpośrednie oraz na zaburzenia pośrednie, które mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Choroby, które mogą prowadzić do śpiączki to głównie cukrzyca, niewydolność wątroby, niewydolność nerek czy niedoczynność tarczycy. Częstą przyczyną śpiączki jest zatrucie substancjami toksycznymi takimi jak narkotyki, leki psychotropowe czy alkohol. Śpiączka ma różne oblicza. Do tego stanu może dojść również po poważnych zdarzeniach czy wypadkach.
Często zastanawiamy się, co osoby wybudzone, mówią o czasie spędzonym w śpiączce. Każdy organizm jest inny. Wszystko zależy od uszkodzenia mózgu - w jakim miejscu jest uszkodzony i w jakim stopniu.
Badania wskazują, że bardzo dużo ludzi nic nie pamięta, ma wycięty kawałek świadomości. Są tacy, którzy przebywali w niesamowitych przestrzeniach.
Obchody Dnia Pacjenta w Śpiączce przyczyniają się do zwiększenia społecznej świadomości istoty problemu pacjentów znajdujących się w tym położeniu.
Szacuje się, że w Polsce rocznie w śpiączkę zapada ok. 5-6 tys. osób.
Napisz komentarz
Komentarze