Światowy Dzień Chorych na Hemofilię został ustanowiony, aby zwiększyć wiedzę zarówno pacjentów, jak i społeczeństwa w zakresie choroby oraz sposobu jej leczenia.
Choroba, którą przenoszą kobiety ale chorują mężczyźni. Nosicielstwo hemofilii najczęściej nie jest groźne i przebiega bezobjawowo. Jeżeli jednak choroba się już u kogoś rozwinie, jej przebieg może być ciężki.
Charakterystyczne dla tej choroby są krwawienia, które występują u chorych są bardziej intensywne oraz długotrwałe niż u osób zdrowych. Jest to choroba, która dotyka wielu ludzi na całym świecie niezależnie od koloru skóry i pochodzenia. Rozróżniamy dwa rodzaje hemofilii: Hemofilia A oraz Hemofilia B. W porę zastosowane leczenie zmniejsza ból i zapobiega zmianom stawowym.
Hemofilia nadal jest nieuleczalna, ale dzięki nowoczesnemu leczeniu i stosowaniu profilaktyki, chorzy mogą prowadzić normalne życie.
Kiedyś skaleczenie zagrażało życiu osoby chorej. Dzięki skutecznej profilaktyce, chorzy nie muszą się obawiać, że się wykrwawią.
Niektórzy specjaliści wciąż boją się leczyć chorych na hemofilię, obawiając się powikłań krwotocznych. Jeśli trafi do nich pacjent odpowiednio przygotowany, poprzez podanie czynnika krzepnięcia przed zabiegiem, to nie ma się czego obawiać – zapewnia prof. Krystyna Zawilska, przewodnicząca Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów
Hemofilia to choroba wrodzona, którą nie można się zarazić - wbrew temu co głosi inny mit dotyczący hemofilii.
Napisz komentarz
Komentarze