Chmielnicka synagoga jest jednym z większych obiektów tego typu w województwie świętokrzyskim. Przekształcona na obiekt edukacyjno–muzealny, według koncepcji Mirosława Nizio, posiada ekspozycje ukazujące życie Żydów w małych miasteczkach poprzez zdjęcia, prezentacje multimedialne i zapisy dźwiękowe.
- Ideą tego projektu jest pokazanie życia mieszkańców w sztetlach, czyli takich małych miasteczkach z dużą przewagą ludności żydowskiej, albo z dużym udziałem ludności żydowskiej – mówi Włodzimierz Marchewka, dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury.
Jednym z najciekawszych eksponatów jest jedyna na świecie, przezroczysta, szklana bima – altana z balustradą w formie kapliczki z dachem w kształcie kopuły z latarnią, służąca w synagogach do wykładania i czytania Tory oraz prowadzenia modłów przez kantora.
- Bima została odtworzona na podstawie autentycznie istniejącej XVIII-wiecznej bimy w synagodze. Zbudowana została przez pracownię witraży państwa Oleszczuk z Wrocławia z ponad pięciu ton szkła – opowiada Włodzimierz Marchewka.
Synagogę można podziwiać również z wysokości, gdzie dawniej znajdował się babiniec – wydzielona część dla kobiet, które w ortodoksyjnym judaizmie nie mogły przebywać w głównej sali.
- Obecnie w tym miejscu, po przekształceniu synagogi w muzeum, znajdujemy się w sali estradowej, gdzie odbywają się występy artystyczne, koncerty, przedstawienia, a także znajdują się dwie dioramy – mówi Edyta Ślusarczyk, asystent muzealny w Ośrodku Edukacyjno Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl".
Ośrodek Edukacyjno–Muzealny "Świętkorzyski Sztetl" można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16 oraz w soboty i niedziele od 11 do 18 z wyjątkiem świąt ustawowych.
Napisz komentarz
Komentarze