Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 01:56
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Łukasz Wołczyk opowie o kolejach losy Dworku z Suchedniowa

Celem przyświecającym autorowi publikacji, Łukaszowi Wołczykowi, dotyczącej historii jednego z najciekawszych obiektów znajdujących się w Parku Etnograficznym w Tokarni, pt. „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu”, było zweryfikowanie dotychczas funkcjonującej narracji historycznej, a także jej uzupełnienie.
Łukasz Wołczyk opowie o kolejach losy Dworku z Suchedniowa
Łukasz Wołczyk opowie o kolejach losy Dworku z Suchedniowa

W czasie długotrwałej, pogłębionej kwerendy w Archiwum Państwowym w Kielcach oraz w Radomiu, odnalezione tam źródła pozwoliły na spojrzenie w innym świetle na wiele faktów, uznawanych za pewnik w kontekście historii obiektu. Przede wszystkim udało się zawęzić datę powstania budynku do lat 1849-1851, określić skąd mogło wynikać przekonanie o jego wzniesieniu w końcu wieku XVIII bądź też w 1812 roku, a także poszerzyć wiedzę na temat jednego z jego właścicieli – Wincentego Tarczyńskiego. Dodatkowo źródła jednoznacznie dały odpowiedź na pytanie, czy budynek, określany jako dworek z Suchedniowa, faktycznie był dworkiem.

Publikacja zawiera nie tylko wnioski, jakie płynęły z analizy źródeł, ale również fragmenty dokumentów rzędowych w formie cytatów, ilustracje w postaci fotografii z rozbiórki budynku w Suchedniowie oraz dziewiętnastowiecznych map samego Suchedniowa, jak i plany dworku pochodzące z 1858 roku. Wydawnictwo to jest pierwszym krokiem, dającym początek nowej „Serii Monografii Obiektów Zabytkowych Muzeum Wsi Kieleckiej”.

Czy dworek z Suchedniowa był kiedykolwiek dworem? Kiedy został wzniesiony i w jakich okolicznościach? Kto był jego fundatorem? Kto w nim mieszkał? Na te i wiele innych pytań odpowiada Łukasz Wołczyk w swojej publikacji pt. „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu”. Usłyszeć o tym będzie można już 17 grudnia o godzinie 15.00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „KUŹNICA”. Zapraszamy na prelekcję, w której autor książki opowie o historii obiektu, jaka wyłoniła się z szerokiej kwerendy w archiwach w Kielcach i Radomiu.

Promocji publikacji towarzyszyć będzie sprzedaż wydawnictw MWK. Organizatorzy serdecznie zapraszają. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama