Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 13:32
ZOBACZ:
Reklama

Uwagi i propozycje do Gminnego Planu Rewitalizacji Kielc

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce zorganizowało konferencję prasową w związku z przedstawionymi przez miasto założeniami do uchwały dotyczącej przygotowanie Gminnego Programu Rewitalizacji. Zdaniem Arkadiusza Stawickiego, Agnieszki Bojarowicz, Agaty Marjańskiej i  Ewy Bartosik ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce uwag do planu nie brakuje.
Uwagi i propozycje do Gminnego Planu Rewitalizacji Kielc
Uwagi i propozycje do Gminnego Planu Rewitalizacji Kielc

Gminny Plan Rewitalizacji (GPR) ma wskazać obszary, które – zdaniem władz miasta, są obszarami zdegradowanymi i powinny zostać objęte planami rewitalizacji.
Mówiąca o GPR ustawa wskazuje, że objęte nią obszary (i tylko nią objęte) mogą uzyskać dodatkowe środki na ich przekształcenie ze środków unijnych i centralnych.

Uwaga I)
W zaproponowanych przez władze miasta założeniach, obszar rewitalizacji obejmuje zaledwie 1,2% obszaru miasta zamieszkałego przez 3,6% ludności.
Tymczasem ustawa pozwala objąć nim aż 20% obszaru, zamieszkałego przez 30%.
Oznacza to, że władze miasta, mając bardzo trudną sytuację finansową, same, z własnej i nieprzymuszonej woli, dobrowolnie ograniczają sobie możliwość pozyskania środków zewnętrznych (unijnych i krajowych) jakie można przeznaczyć na ten cel. To kuriozalna sytuacja.

Uwaga II)

W zaproponowanym przez władze miasta podziale na mini-strefy (ponad 50), mamy takie kuriozalne podziały jak przedzielenie jednego osiedla na dwie części czy połączenie w jednej zonie obszaru przemysłowego i mieszkalnego, co zaburza jakiekolwiek ewentualne uśrednione dane.

Uwaga III)
O ile w zaleceniach do ustawy oraz z doświadczeń samorządów (polskich i międzynarodowych), które przygotowały najlepiej oceniane podobne Plany, wynika że główną rolę w takim opracowaniu powinny odgrywać podmioty lokalne, znające lokalne uwarunkowania i realia, (a już ideałem by było, by takie opracowanie przygotowywał sam samorząd, by mógł potem aktualizować i na bieżąco pracować z zebranymi danymi), o tyle w Kielcach zadanie to zostało zlecone na zewnątrz, a udział podmiotów lokalnych i głosów mieszkańców został praktycznie zmarginalizowany.
To doprowadziło chociażby do tak dziwnych sytuacji, jak te opisane w punkcie drugim.

Ad IV)
Proponujemy rozszerzenie obszaru objętego Gminnym Plan Rewitalizacji np. o obszary:
- tzw. Nowe Miasto czyli obszar od ulicy Ściegiennego do ul. Prostej
- obszar Bazaru Miejskiego wraz z otaczającymi go blokami
- obszar Czarnowa
- obszar Herbów
- zabudowy wzdłuż ulicy 1 Maja
- Pakosz
- czy tereny spółdzielni mieszkaniowych
(jesteśmy otwarci na dyskusję które obszary powinny się jeszcze znaleźć)

To pozwoli tym terenom pozyskać dodatkowe, wielomilionowe środki właśnie na rewitalizację.

Źródło: Stowarzyszenie Przyjazne Kielce


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama