Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 września 2024 05:24
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Budowa zapory na granicy z Rosją - mieszkańcy zdziwieni, turyści popierają

"Słusznie Polska robi, u nas też się mówi o zagrożeniu ze strony Rosji" - powiedzieli PAP turyści z Litwy, którzy w środę, nie wiedząc, że Polska rozpoczęła budowę zapory na granicy z Rosją, przyjechali zobaczyć trójstyk granic Polski, Litwy i Rosji. Miejscowi o budowie dowiedzieli się od dziennikarzy.
Budowa zapory na granicy z Rosją - mieszkańcy zdziwieni, turyści popierają
Budowa zapory na granicy z Rosją - mieszkańcy zdziwieni, turyści popierają

Budowa tymczasowej zapory na granicy polsko-rosyjskiej rozpoczęła się w środę przed południem w okolicy wsi Bolcie, Żerdziny i Wisztyniec w powiecie gołdapskim. Od kilku lat na łące stoi tu marmurowy, ozdobny słup graniczny, który w symboliczny sposób pokazuje, że stykają się tu granice Polski, Litwy i Rosji. To popularne miejsce wśród turystów. Zaporę z koncentriny żołnierze zaczęli układać kilka metrów od tego słupa.

Decyzja o budowie zapory została zakomunikowana przez wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka w chwili, gdy żołnierze zaczynali pracę. Nie zabroniono turystom odwiedzania trójstyku - w środę po południu miejsce to przyjechała zwiedzić czteroosobowa litewska rodzina. "Wiemy, o co chodzi z migrantami, mieliśmy ten problem od strony Białorusi. Polska słusznie robi, bardzo dobrze robi" - mówił PAP ojciec rodziny, zauważając, że "czasy się mocno zmieniły".

"Kiedyś między Litwą, a Polską była granica, przejścia graniczne i pieczątki. A dziś Polska od Rosji się odgradza, a z Litwy wjeżdża się jak od sąsiada" - mówił, uśmiechając się, Litwin i z zaciekawieniem poszedł oglądać budowę zapory. Przy budowie pracowało ok. 20 żołnierzy. Każdy z nich miał kominiarkę pod hełmem, nie rozmawiali z dziennikarzami.

Miejsce, w którym w środę rozpoczęto budowanie tymczasowej zapory granicznej jest bardzo odludne - do najbliższej wsi ze sklepem, Żytkiejm, jest kilka kilometrów. Droga wiedzie po pagórkach, jest wąska i kręta. "Serio, płot zaczęli stawiać?" - zdziwił się klient sklepu spożywczego w tej wsi zapytany przez PAP, co myśli o tej inwestycji. "Ach, to za to tak wojskowe samochody dziś tu jadą, i jadą. Co i raz jakiś wojskowy samochód widziałam" - powiedziała na to sprzedawczyni. Kobieta zagadnięta pod sklepem po przeciwnej stronie drogi też była zdziwiona. "Ja to nic nie wiem, z domu prawie nie wychodzę. Nawykłam, że tu przy granicy jak się żyje, to lepiej się nie dopytywać, nie patrzeć za bardzo" - mówiła wyraźnie zdenerwowana. Zapytana, czy boi się mieszkać tak blisko granicy z Rosją, zaprzeczyła.

"To nie o strach idzie, ale o to, że lepiej pewnych rzeczy tu nie wiedzieć" - ucięła.

Wójt gminy Dubeninki Ryszard Zieliński, z którym PAP rozmawiała w środę rano przyznał, że nie wiedział o planach budowy zapory na granicy. "Sytuacja widać jest poważna, nikt tu się sprzeciwiał nie będzie" - uciął wójt, podkreślając, że woli na ten temat nie rozmawiać.

W podobnym tonie rozmawiał z PAP Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego, miasta leżącego kilkanaście kilometrów od granicy z obwodem kaliningradzkim, na odcinku pomiędzy Bartoszycami, a Braniewem. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mariusza Błaszczaka płot powstanie na całej granicy, która ma 210 km, więc także i w okolicach Górowa.

"U nas jest duża placówka straży granicznej, prawie każdy ma rodzinę, sąsiada czy znajomego w straży granicznej. Dlatego o pewnych rzeczach się nie mówi" - powiedział PAP Kostka. Zapytany o sąsiedztwo z Rosją powiedział, że "od zawsze jest specyficzne".

"Wiele projektów wspólnie zrealizowaliśmy, wiele pieniędzy wydaliśmy na to, licząc, że coś dobrego budujemy. Ale w trakcie realizowania projektów zawsze nam tu podsyłali do współpracy albo byłego milicjanta, albo emerytowanego pułkownika, albo byłego agenta FSB. Tak to z nimi było" - powiedział burmistrz Górowa.

W środę w okolicy Wisztyńca żołnierze zbudowali ok. 100 metrów zapory. Dziś prace mają być kontynuowane, ale Straż Graniczna, nie podawała, w którym miejscu będą prowadzone.

Wicepremier Błaszczak powiedział w środę, że decyzja o budowie zapory z koncertiny na polsko-rosyjskiej granicy została podjęta w związku z "niepokojącymi informacjami", że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński na środowej konferencji w ministerstwie ocenił, że do tej pory granica z Rosją była bezpieczna, ale obecnie pod uwagę brane są inne scenariusze. Dodał, że końca roku ruszy ponadto budowa zapory elektronicznej na tej granicy.

 

(PAP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama