Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 01:59
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Tadeusz Kościuszko w Małogoszczu

Kolejna rocznicy pobytu Tadeusza Kościuszki wraz z wojskiem zmierzającym ku Warszawie po przegranej bitwie pod Szczekocinami była obchodzona na terenie Małogoszcza.
Tadeusz Kościuszko w Małogoszczu
Tadeusz Kościuszko w Małogoszczu

W samo południe młodzież z małogoskiego liceum wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Małogoszcz Mariuszem Piotrowskim, Burmistrzem Miasta i Gminy Małogoszcz w latach 1998 - 2018 Janem Głogowskim, nauczycielami, lokalnymi pasjonatami historii przy asyście Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego spotkała się przy pomniku Tadeusza Kościuszki z gościem specjalnym tegorocznych obchodów dr n. med. Leszkiem Krześniakiem, prezesem Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, która dba o to, żeby pamięć o Tadeuszu Kościuszce była obecna wszędzie tam, gdzie kiedyś ów zaznaczył swój ślad.
 
Obecność bohatera narodowego małogoszczanie uczcili ufundowaniem popiersia w 1917 roku. Pieniądze na budowę pochodziły z przedstawień teatralnych organizowanych przez małogoską Straż Ogniową, o czym przypomniała w swym wystąpieniu na Placu Tadeusza Kościuszki Pani Magdalena Wiklina, nauczyciel w małogoskiej Szkole Podstawowej przedstawiając pełną historię powstania pomnika.
 
Po złożeniu wiązanki kwiatów wszyscy zebrani udali się na wzgórze Babinek, gdzie młodzież i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Małogoszcza zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą poległych generałów na kościółku św. Stanisława na cmentarzu. Okoliczności wmurowania tablicy pamiątkowej przypomniała Walentyna Szymkiewicz, nauczyciel historii w liceum i członek komitetu organizacyjnego zachowania pamięci o poległych bohaterach i ufundowania tablicy.
 
Krótki wykład Prezesa Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej przypominający postać Najwyższego Naczelnika Sił Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Zebrani dowiedzieli się o upodobaniach, charakterze i wielu innych rzeczach z życia Tadeusza Kościuszki. Pan Adam Sobolowski przybliżył obraz polskiej numizmatyki z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, a Pan Stanisław Gieżyński właściciel dworu w Ludyni przypomniał o kilku ciekawostkach z życia polskiego i amerykańskiego bohatera.
 
Apel poległych na małogoskim Babinku był zwieńczeniem obchodów gdzie zebrani oddali hołd poległym generałom.
Dziękujemy dr n. med. Leszkowi Krześniakowi za swoją obecność i poświęcony czas. Lekcja historii przedstawiona przez Prezesa Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej na pewno na długo zostanie w pamięci tym, którzy mieli okazje jej wysłuchać.
 
Z ciekawostek należy dodać, że od wczoraj dzięki przychylności Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysława Rokosza dla uczczenia rocznicy pobytu Tadeusza Kościuszki w naszym mieście na Kopcu Kościuszki w Krakowie powiewa flaga z herbem Małogoszcza.

Źródło: UMiG w Małogoszczu, P.Krzysztofik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama