Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 20:48
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Nie tylko hemoroidy - kim jest i czym zajmuje się proktolog?

Proktologia nie jest dziedziną, o której rozmawia się dostatecznie dużo, jako że dotyczy chorób uznawanych za wstydliwe. To między innymi dlatego osoby ze schorzeniami proktologicznymi, mimo uciążliwych objawów, zbyt często odwlekają wizytę u lekarza. Ryzykując pogłębieniem się choroby, liczą na to, że dolegliwości z czasem same ustąpią. Warto zatem wiedzieć, kim jest proktolog i kiedy należy się do niego udać.
Nie tylko hemoroidy - kim jest i czym zajmuje się proktolog?
Nie tylko hemoroidy - kim jest i czym zajmuje się proktolog?

Czym jest proktologia?

Z perspektywy medycznej proktologia jest jedną z dziedzin chirurgii. Z nieco innego punktu widzenia jest to nauka o schorzeniach dotyczących jelita grubego i odbytnicy oraz o funkcjonowaniu tych narządów. Proktolog jest zatem lekarzem chirurgiem, specjalizującym się w tematyce chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń związanych z wchłanianiem i pasażem pokarmu w jelicie grubym i odbytnicy.

Dlatego z pomocy proktologa należy korzystać, gdy pojawiają się bóle brzucha, zaparcia i biegunki, gazy i wzdęcia, problemy z wypróżnianiem się (np. boleści, nieregularność). Szczególnie istotne jest, aby nie lekceważyć takich objawów jak krew w stolcu lub krwawienie z odbytu. Również świąd, pieczenie czy pojawienie się w tej okolicy guzka powinny skłaniać do wizyty u proktologa.

Jakie schorzenia leczy proktolog?

Objawy chorób układu pokarmowego mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Zarazem wiele tego rodzaju schorzeń jest wykrywanych zbyt późno, co może zwiększać uciążliwość leczenia. Wynika to ze wspomnianej wcześniej niechęci chorych do podjęcia decyzji o wizycie u proktologa, a także utajonego rozwoju niektórych chorób. Pewne schorzenia nie wywołują objawów przez długi czas, a pacjent dowiaduje się o problemie przypadkiem, np. w czasie badań diagnostycznych związanych z innymi dolegliwościami.

Lista chorób, których leczeniem zajmuje się proktolog, jest długa. Do tych najczęściej występujących należą takie schorzenia jak: hemoroidy, torbiel włosowata, przetoka odbytu, szczelina odbytu, ropień okołoodbytniczy, uchyłki jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nietrzymanie stolca. Wiele z tych chorób ma uciążliwy i bolesny charakter. Największe zagrożenie stanowią jednak choroby nowotworowe, a zwłaszcza nowotwór jelita grubego. Im później taki problem zostanie wykryty, tym mniejsza szansa wyleczenia. Dlatego tak ważne jest, by po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, udać się do specjalisty.

W czasie wizyty proktolog przeprowadza wywiad, starając się ustalić przyczynę problemów i ich charakter. Może zadawać pytania o dietę, aktywność fizyczną, występowanie chorób w rodzinie, przyjmowane leki, ilość krwawień i ich intensywność oraz charakter, a czasem nawet wygląd stolca . Pacjent powinien być też gotowy na badanie per rectum. To podstawowy sposób oceny stanu zdrowia przez lekarza.

Proktolog może zlecić lub wykonać bardziej szczegółowe badania diagnostyczne takie jak np. anoskopia, rektoskopia, kolonoskopia, prześwietlenie RTG, USG przezodbytnicze. W swej pracy korzysta również z badań laboratoryjnych, gdy konieczne jest pobranie fragmentu tkanek pacjenta czy zbadanie krwi pacjenta. Lekarz tej specjalizacji wykonuje także zabiegi takie jak laserowe usuwanie hemoroidów, usuwanie torbieli włosowej czy leczenie przetoki odbytu.

Proktologia małoinwazyjna - leczenie hemoroidów

Choroby odbytu nie są wcale rzadkością, czego doskonałym przykładem mogą być hemoroidy. Istnieją szacunki wskazujące na to, że nawet 50% populacji po 50 roku życia zmaga się z dolegliwościami związanymi z chorobą hemoroidalną. Dla wielu pacjentów hemoroidy to istotny problem zdrowotny. Wiąże się nie tylko z krwawieniem, ale i z dolegliwościami bólowymi.

Leczenie hemoroidów może być prowadzone zachowawczo, ale i zabiegowo oraz operacyjnie. To właśnie proktolog dobiera najlepszą metodę dla konkretnego pacjenta. Jeśli nie pomagają maści, czopki, kremy i zmiana diety, lekarz może zdecydować się na usuwanie hemoroidów metodami zabiegowymi. Popularność w ostatnim czasie zyskuje leczenie z użyciem lasera. Do zalet tej metody należy uznać małoinwazyjny i ambulatoryjny charakter, niskie ryzyko powikłań, ograniczenie dyskomfortu u pacjenta.

We współczesnej medycynie lekarze starają się stosować metody, które w jak najmniejszym stopniu wpływają na życie i funkcjonowanie pacjentów. Pozwalają one na szybszą rehabilitację i powrót do codziennych aktywności. Laserowe usuwanie hemoroidów jest tego dobrym przykładem. Takim zabiegom można się poddać również w Kielcach, np. w Centrum Medycznym Plus Med, w którym w ostatnim czasie jako nowa specjalizacja pojawiła się proktologia. To zaś pozwoliło placówce na poszerzenie oferty o leczenie hemoroidów oraz inne zabiegi proktologiczne.

 

Centrum Medyczne Plus Med

ul. Warszawska 21 (wejście budynek Apollo Vip, 4 piętro, winda)

25-512 Kielce, województwo świętokrzyskie

tel. 41 344 44 88, kom. 570 758 888

[email protected]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama