Klinika Jednorożec im. Mariana Wilemskiego to rodzaj centrum logistycznego, gdzie grupa lekarzy, pielęgniarzy i wolontariuszy zapewnia chorym opiekę, tłumaczy dokumentacje medyczną i organizuje miejsca oraz transporty do szpitali w Polsce i za granicą.
- Wszystko to w maksymalnie 48 godzin od przyjazdu dzieci z Ukrainy, bo czas w przypadku leczenia nowotworów ma kluczowe znaczenie - mówi dr Katarzyna Muszyńska-Rosłan, onkolog dziecięcy z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Do Bocheńca przyjeżdżają pracownicy medyczni z całego kraju. Pani Katarzyna Matczak jest pielęgniarką w Szpitalu Matki Polski w Łodzi. Decyzję o pracy w ośrodku transferowym podjęła natychmiast, gdy tylko pojawiła się taka możliwość. Teraz na miejscu oprócz opieki medycznej oferuje chorym dzieciom swój wolny czas.
Do tej pory do Bocheńca przyjechało 300 młodych pacjentów, z których większość została już przetransportowana do specjalistycznych ośrodków medycznych, również poza granicami Polski. Pomoc oferują kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone gdzie znajduje się St. Jude Children's Research Hospital.
Od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie, St. Jude Global i Fundacja Herosi udzielili pomocy już ponad 600 Ukraińskim dzieciom z chorobą nowotworową oraz członkom ich rodzin. Przedstawiciele tych organizacji zapewniają, że dopóki taka pomoc będzie potrzebna ich wysiłki nie ustaną.
Napisz komentarz
Komentarze