Gmina Masłów była jedną z pierwszych w regionie świętokrzyskim, w której zaczęto lokować uchodźców.
- Bardzo istotne jest to, żeby pomagać obywatelom Ukrainy w sposób przemyślany i zorganizowany odpowiadając na realne potrzeby. Chcemy wspierać uchodźców, którzy już przebywają w gminie Masłów, ale również pomagać dzięki zbiórce i przekazywać dary, tam gdzie są one potrzebne. Dziś już wiemy, że ta pomoc będzie długofalowa. Nasze działania są skoordynowane i obejmują najważniejsze sfery dotyczące życia społecznego uchodźców jak choćby edukację, zdrowie czy spędzanie wolnego czasu – informuje wójt Tomasz Lato.
– Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Masłów, którzy natychmiastowo zareagowali na apele pomocy i chcą udzielać jej nadal. To świadczy o sile naszej społeczności – dodaje wójt.
Hotel Ameliówka w Mąchociach Kapitulnych jako pierwszy przyjął grupę niemal 200 osób, które znalazły tu spokojną przystań. Z myślą o nich przygotowano ofertę edukacyjno-kulturalną koordynowaną przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Rozpoczęły ją gry, które przygotowali harcerze ze wszystkich szkół w gminie Masłów działających w Hufcu ZHP Kielce - Powiat wraz z komendantką Olgą Zawodnik-Purtak (50 DH z Brzezinek), drużynowymi Kamilą Zając (52 Gromada Zuchowa z Masłowa), Agnieszką Ksel (Próbna Gromada Zuchowa z Woli Kopcowej), Joanną Jaros, nauczycielką SP w Brzezinkach. Były m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie powitalnego transparentu, kolorowanie oraz słynne harcerskie pląsy. Edukatorki "Szklanego Domu" Wioletta Domagała, Joanna Kwiecień, Kinga Kruk pojawiają się w hotelu w każdy wtorek, czwartek i piątek. Na dzieci czekają m.in. warsztaty plastyczne oraz joga.
Mieszkańcy gminy Masłów bardzo aktywnie włączyli się w zbiórki produktów potrzebnych dla Ukraińców przebywających w kraju jak i tym w najbliższym sąsiedztwie. Wśród nich były: środki czystości osobistej, chemia dla domu, artykuły żywnościowe, woda, konserwy, ale też np. bielizna osobista. Punkty zbiórki znajdują się w szkołach i placówkach podległych urzędowi, a punkt wydawania darów dla obywateli Ukrainy, przebywających na terenie Gminy Masłów został uruchomiony w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Masłowie.
Co istotne gmina Masłów jako pierwsza przyjęła do szkół młodych Ukraińców. Symboliczna inauguracja z udziałem świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika odbyła się w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii. Obecnie naukę w szkołach w Brzezinkach, Masłowie, Mąchocicach Kapitulnych, Mąchocicach-Scholasterii rozpoczęło około 60 dzieci uchodźców.
Kompleksowa pomoc dotyczy również zdrowia. Ukraińcy przebywający na terenie gminy Masłów mogą skorzystać z pomocy medycznej. Centrum Medyczne Zdrowie w Masłowie uruchomiło niezbędną pomoc i opiekę medyczną (internistyczno-pediatryczną) wszystkim obywatelom Ukrainy. Wystarczy okazać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP po 24 lutego 2022 r., będące potwierdzeniem legalnego pobytu na terytorium Polski. Świadczenia wykonywane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ważne Zdrowie uruchomiło również punkt medyczny w Hotelu Ameliówka.
Uchodźców na terenie gminy Masłów w najbliższym czasie będzie przybywać. Z otwartymi sercami Ukraińców przyjmują prywatne osoby, a Powiat Kielecki uruchomił miejsca w Powiatowym Schronisku Szkolnym w Mąchocicach-Scholasterii, gdzie już zamieszkały pierwsze osoby.
źródło: maslow.pl
Napisz komentarz
Komentarze