Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 02:38
Reklama

Gmina Masłów stara się zapewnić uchodźcom najlepszą opiekę

Sytuacja z pomocą dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie gminy Masłów zmienia się każdego dnia. Błyskawicznie podejmowane są działania mające zapewnić uchodźcom jak najlepszą opiekę.
Gmina Masłów stara się zapewnić uchodźcom najlepszą opiekę
Gmina Masłów stara się zapewnić uchodźcom najlepszą opiekę

Gmina Masłów była jedną z pierwszych w regionie świętokrzyskim, w której zaczęto lokować uchodźców.

- Bardzo istotne jest to, żeby pomagać obywatelom Ukrainy w sposób przemyślany i zorganizowany odpowiadając na realne potrzeby. Chcemy wspierać uchodźców, którzy już przebywają w gminie Masłów, ale również pomagać dzięki zbiórce i przekazywać dary, tam gdzie są one potrzebne. Dziś już wiemy, że ta pomoc będzie długofalowa. Nasze działania są skoordynowane i obejmują najważniejsze sfery dotyczące życia społecznego uchodźców jak choćby edukację, zdrowie czy spędzanie wolnego czasu – informuje wójt Tomasz Lato.

– Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom gminy Masłów, którzy natychmiastowo zareagowali na apele pomocy i chcą udzielać jej nadal. To świadczy o sile naszej społeczności – dodaje wójt.

Hotel Ameliówka w Mąchociach Kapitulnych jako pierwszy przyjął grupę niemal 200 osób, które znalazły tu spokojną przystań. Z myślą o nich przygotowano ofertę edukacyjno-kulturalną koordynowaną przez Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Rozpoczęły ją gry, które przygotowali harcerze ze wszystkich szkół w gminie Masłów działających w Hufcu ZHP Kielce - Powiat wraz z komendantką Olgą Zawodnik-Purtak (50 DH z Brzezinek), drużynowymi Kamilą Zając (52 Gromada Zuchowa z Masłowa), Agnieszką Ksel (Próbna Gromada Zuchowa z Woli Kopcowej), Joanną Jaros, nauczycielką SP w Brzezinkach. Były m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie powitalnego transparentu, kolorowanie oraz słynne harcerskie pląsy. Edukatorki "Szklanego Domu" Wioletta Domagała, Joanna Kwiecień, Kinga Kruk pojawiają się w hotelu w każdy wtorek, czwartek i piątek. Na dzieci czekają m.in. warsztaty plastyczne oraz joga.

Mieszkańcy gminy Masłów bardzo aktywnie włączyli się w zbiórki produktów potrzebnych dla Ukraińców przebywających w kraju jak i tym w najbliższym sąsiedztwie. Wśród nich były: środki czystości osobistej, chemia dla domu, artykuły żywnościowe, woda, konserwy, ale też np. bielizna osobista. Punkty zbiórki znajdują się w szkołach i placówkach podległych urzędowi, a punkt wydawania darów dla obywateli Ukrainy, przebywających na terenie Gminy Masłów został uruchomiony w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Masłowie.

Co istotne gmina Masłów jako pierwsza przyjęła do szkół młodych Ukraińców. Symboliczna inauguracja z udziałem świętokrzyskiego kuratora oświaty Kazimierza Mądzika odbyła się w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii. Obecnie naukę w szkołach w Brzezinkach, Masłowie, Mąchocicach Kapitulnych, Mąchocicach-Scholasterii rozpoczęło około 60 dzieci uchodźców.

Kompleksowa pomoc dotyczy również zdrowia. Ukraińcy przebywający na terenie gminy Masłów mogą skorzystać z pomocy medycznej. Centrum Medyczne Zdrowie w Masłowie uruchomiło niezbędną pomoc i opiekę medyczną (internistyczno-pediatryczną) wszystkim obywatelom Ukrainy. Wystarczy okazać zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP po 24 lutego 2022 r., będące potwierdzeniem legalnego pobytu na terytorium Polski. Świadczenia wykonywane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Co ważne Zdrowie uruchomiło również punkt medyczny w Hotelu Ameliówka.

Uchodźców na terenie gminy Masłów w najbliższym czasie będzie przybywać. Z otwartymi sercami Ukraińców przyjmują prywatne osoby, a Powiat Kielecki uruchomił miejsca w Powiatowym Schronisku Szkolnym w Mąchocicach-Scholasterii, gdzie już zamieszkały pierwsze osoby.

 

źródło: maslow.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama