Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 10:25
Reklama

Do rozdysponowania milion złotych na kształcenie pracowników

Pracodawcy, właściciele przedsiębiorstw z powiatu kieleckiego mogą otrzymać z Krajowego Funduszu Szkoleniowego pieniądze na różne formy kształcenia dla pracowników. Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach wnioski w tej sprawie będzie przyjmował od 17 do 21 stycznia. Do rozdysponowania jest około miliona złotych.
Do rozdysponowania milion złotych na kształcenie pracowników
Do rozdysponowania milion złotych na kształcenie pracowników

Grzegorz Piwko dyrektor PUP w Kielcach zwraca uwagę, że w przypadku Krajowego Funduszu Szkoleniowego, wsparcie jest kierowane nie do osób bezrobotnych, ale do pracodawców i ich pracowników. Szkolenia pozwolą podnieść zatrudnionym kompetencje, poszerzyć kwalifikacje w świetle zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, uchronić przed ich utratą, a nawet przed ewentualnym bezrobociem.

Dofinansowane z KFS mogą być szkolenia, które będą zgodne z jednym z kilku priorytetów. Pieniądze mogą otrzymać firmy bądź instytucje, które z powodu pandemii COVID-19 zmieniły profil działalności i w związku z tym konieczne jest doszkolenie się pracowników. Pracodawcy mogą również ubiegać się o wsparcie na szkolenie dla osób powracających do pracy po urlopach macierzyńskich bądź wychowawczych.

Na dofinansowanie mogą liczyć osoby, które chcą się dokształcić w tzw. zawodzie deficytowym. W województwie brakuje pracowników w wielu branżach m.in.: betoniarzy i zbrojarzy, elektryków, fryzjerów, ale i fizjoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek, psychologów czy samodzielnych księgowych. Lista zawodów deficytowych jest dość długa, a osoby które chcą doszkolić się w danych dziedzinach mogą liczyć na dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Pieniądze z KFS mogą być przeznaczone również na kształcenie pracowników: Centrów i Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej czy spółdzielni socjalnych lub innych podmiotów o charakterze przedsiębiorstwa społecznego. Kolejny priorytet zakłada, że dofinansowanie może być przyznane na szkolenia konieczne w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii - także cyfrowych.

O pieniądze mogą ubiegać się pracodawcy i pracownicy szeroko pojętej branży motoryzacyjnej. Grzegorz Piwko informuje, że to pracodawca sam będzie decydował o tym na jakie szkolenie skieruje pracownika. Małe firmy będą mogły uzyskać nawet 100 procent kosztów poniesionych z tytułu kształcenia, a duże do 80 procent tej kwoty.

 

źródło: PUP w Kielcach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama