Zgodnie z obrzędową tradycją wójt gminy Tomasz Lato odebrał bochen chleba z rąk starostów dożynkowych.
Niedzielne święto planów było też okazją do zaprezentowania kulinarnych talentów. W zmaganiach na "Najsmaczniejszą potrawę żniwną" udział wzięły gospodynie i gospodarze z całej gminy. Czarcie Babki z Masłowa Pierwszego zachwyciły jurorów swoją tajemniczą potrawą o nazwie "parzyjapa". To one najskuteczniej dotarły przez żołądek do serc mieszkańców. Przebojowe gospodynie przygotowały też dożynkowy wieniec z akcentem patriotycznym.
Gospodynie z gminy Masłów chętnie korzystają z okazji do zaprezentowania swoich kulinarnych talentów. W trakcie dożynek jest to też forma podziękowania rolnikom za plony.
Na scenie amfiteatru w Ciekotach prezentowały się zespoły ludowe z całej gminy Masłów. Na finał do tańca porwała mieszkańców Kapela Ciekoty i Kapela Spod Radostowej. Gościem muzycznym była Kapela Jędrusie.
Dożynki Gminne były też okazją by się zaszczepić przeciw COVID-19 w specjalnym punkcie, który przygotowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. W namiocie, obok medycznego stoiska, specjaliści pomagali się spisać mieszkańcom w Narodowym Spisie Ludności. Nie zabrakło strefy cateringowej i strefy zabaw dla dzieci.
Zaprezentowano również laureatów wyróżnień "Aktywny rolnik", zostali nimi:
Bogdan Białek z Domaszowic
Jerzy Biskupski z Dąbrowy
Piotr Bocheniec z Brzezinek
Zbigniew Durlik z Ciekot
Wojciech Drzewicz z Mąchocic-Scholasterii
Jadwiga Jaros z Masłowa Drugiego
Czesław Machul z Masłowa Pierwszego
Seweryn Osuch z Barczy
Marzena Perkowska z Doliny Marczakowej
Łukasz Radek z Mąchocic Kapitulnych.
Napisz komentarz
Komentarze