Gmina Masłów zachęca turystów do przyjazdu specjalnie przygotowanym projektem promującym najciekawsze miejsca.
– Trendy w turystyce zmieniają się bardzo dynamicznie. Postanowiliśmy zaproponować turystom, gościom, ale również mieszkańcom naszej gminy poznanie historii wyjątkowych miejsc. Wybór mobilnej aplikacji, która oprowadzi turystów nie jest przypadkowy. Łączy nowoczesność z tradycyjnym podejściem do kultury słowa, stąd też proponujemy wysłuchanie wyjątkowych słuchowisk – mówi wójt Tomasz Lato.
Gmina Masłów jako pierwsza w województwie świętokrzyskim dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Poznaj historię”, w którym głos zabierają…pomniki. Specjalne tabliczki z kodami QR pojawiły się przy pomniku św. Jana Pawła II w Masłowie, pomniku rodziny Żeromskich w Ciekotach, wejściu do ogródków ziałkowych „Zielona Dolina” prowadzących do cmentarza cholerycznego w Woli Kopcowej oraz tuż przy Diabelskim Kamieniu na Górze Klonówce. Aby wystartować słuchowiska należy wykonać kilka prostych czynności. Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym i zainstalowaną aplikację – Skaner Kodów QR. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej. Po skierowaniu aparatu smartfona na KOD QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”. Po chwili w smartfonie rozlegnie się sygnał, a na ekranie pojawi się nazwa danego miejsca. Aby rozpocząć słuchowisko trzeba odebrać połączenie i wybrać zieloną słuchawkę.
W każdym z czterech miejsc wszyscy, którzy zeskanują kod QR będą mogli wysłuchać specjalnie nagranych kilkuminutowych słuchowisk. Uruchomienie aplikacji zbiega się ze 150. rocznicą zamieszkania Żeromskich w Ciekotach i 30. rocznicą odprawienia mszy świętej w Masłowie przez św. Jana Pawła II. Oba te wydarzenia mają również swoje miejsce w słuchowiskach. Dzieci na pewno zainteresuje pełna tajemniczości legenda o Diabelskim Kamieniu. Dla wielu odkrywaniem niezbyt znanej historii będzie nagranie dotyczące cmentarza cholerycznego w Woli Kopcowej, na którym pochowano około 100 mieszkańców Masłowa, Dąbrowy i Woli Kopcowej.
- Zachęcam do poznawania historii gminy Masłów i wysłuchania historii, które budowały naszą społeczność. W taki sposób można połączyć aktywną turystykę z odkrywaniem kolejnych zaskakujących opowieści – mówi wójt Tomasz Lato.
źródło: UG Masłów
Napisz komentarz
Komentarze