Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 03:33
ZOBACZ:
Reklama

Powrót Nadleśnictwa Radoszyce

Kierując się przesłankami historycznymi i wynikającymi z lokalnych uwarunkowań funkcjonowania Nadleśnictwo Ruda Maleniecka z dniem 1 stycznia 2021 roku zmieni nazwę na Nadleśnictwo Radoszyce. Tym samym będzie to powrót do międzywojennej tradycji leśnictwa regionu.
Powrót Nadleśnictwa Radoszyce
Powrót Nadleśnictwa Radoszyce

Wniosek dotyczący zmiany nazwy na Nadleśnictwo Radoszyce został złożony przez nadleśnictwo w ramach obowiązującej w Lasach Państwowych procedury i uzyskał szerokie poparcie, zarówno ze strony ministra środowiska, parlamentarzystów, samorządowców, jak i Lasów Państwowych.

Zmiana będzie miała jedynie charakter formalny, nie ulegną zmianie granice, ani struktura jednostki.
Historia Nadleśnictwa odzwierciedla w sobie trudną historię kraju i regionu, a także związane z tym zmiany organizacyjne w ramach funkcjonowania Lasów Państwowych.

Lasy wokół Radoszyc zawsze były własnością Skarbu Państwa. Do ostatniego rozbioru Polski były własnością królewską pod zarządem starosty radoszyckiego. Po rozbiorze stały się automatycznie lasami rządowymi. W XIX wieku lasy te tworzyły „Leśnictwo Przedbórz” i „Leśnictwo Radoszyce” z siedzibą w Radoszycach. W czasie I wojny światowej w Radoszycach, a później w Końskich miał siedzibę Powiatowy Urząd Leśny. Po I wojnie światowej, od 1921 roku lasy te tworzyły Nadleśnictwo Państwowe Radoszyce (spadkobierca utworzonego w 1918 r. Nadleśnictwa Końskie z siedzibą w Radoszycach).

Na skutek reorganizacji jednostek administracji Lasów Państwowych przeprowadzonej na mocy Zarządzenia nr 45 z dn. 15.09.1972 roku Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych, od 1.01.1973 roku Nadleśnictwo Radoszyce zostało zlikwidowane i funkcjonowało prawie w całości jako obręb Radoszyce w Nadleśnictwie Barycz. Przy kolejnej reorganizacji, przeprowadzonej w 1978 roku, z dotychczasowego Nadleśnictwa Barycz wyłączono w całości obręb Radoszyce, przyłączając go do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.
Lasy okalające Rudę Maleniecką stanowiły do roku 1945 własność prywatnych majątków ziemskich. W roku 1946 z upaństwowionych, na mocy dekretu PKWN z 1944 r., lasów należących do tych majątków utworzono nową jednostkę organizacyjną – Nadleśnictwo Ruda Maleniecka.

Od 1946 do 2014 roku siedziba Nadleśnictwa Ruda Maleniecka znajdowała się w dworku byłej własności ziemskiej Dóbr Ruda Maleniecka. W 2014 roku przeniesiono siedzibę Nadleśnictwa Ruda Maleniecka z miejscowości Ruda Maleniecka do miejscowości Radoszyce, gdzie staraniem i ze środków Lasów Państwowych wybudowano nową siedzibę.

Nadleśnictwo Radoszyce istniało od 1921 do 1973 roku, a później funkcjonowało jako obręb, do dziś będący jedynym obrębem nadleśnictwa. Nadleśnictwo o nazwie Ruda Maleniecka zostało utworzone tuż po II wojnie światowej, czyli w 1945 r. Jednak jest niewątpliwie sukcesorem – głównym spadkobiercą wiekowego Nadleśnictwa Radoszyce. Z tego powodu dzieje i historię administracji leśnej Nadleśnictwa Radoszyce liczą blisko 100 lat. Gospodarka leśna w Polskich – Ojczystych rękach trwała tutaj nieprzerwanie od 1921 r. kiedy to zostało utworzone właśnie Nadleśnictwo Radoszyce jako spadkobierca Nadleśnictwa Końskie utworzonego w 1918 roku.

Mimo, że przez wiele lat przyzwyczajono się do nazwy Nadleśnictwo Ruda Maleniecka to w przestrzeni publicznej bez trudu można było odnaleźć pamiątki przedwojennego ładu, jak i archiwalne dokumenty dokumentujące dzieje nadleśnictwa. Jedną z nich jest kamienny krzyż stojący na skraju lasu przy drodze krajowej 74 z Kielc do Łodzi. Niedawno odrestaurowany, również staraniem leśników, na jednej ze ścian kryje inskrypcję, że fundatorami są pracownicy Nadleśnictwa Radoszyce.

Źródło: Mateusz Garbacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama