Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:35
Reklama

Wmurowano kamień węgielny pod oczyszczalnię ścieków w Kornicy (uakt.)

W oczyszczalni ścieków w Kornicy wmurowano kamień węgielny pod nową oczyszczalnię ścieków. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe gminy Końskie z burmistrzem Michałem Cichockim na czele. Oddajemy w Państwa  ręce relację foto z uroczystości. Do obejrzenia materiału filmowego z dzisiejszych uroczystości zapraszamy w poniedziałek.

Przebudowa Oczyszczalni Ścieków w Kornicy jest elementem Przedsięwzięcia pod nazwą: „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Końskie”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej. Koszt całego przedsięwzięcia to 163 118 629,01 PLN z czego 79 958 324,44 PLN dofinansuje Fundusz Spójności. Koszt przebudowy oczyszczalni opiewa na kwotę 29 239 000 PLN

Wykonanie tego zadania umożliwi przejęcie zwiększonej ilości ścieków dopływających z rozbudowanej w ramach Projektu sieci kanalizacji sanitarnej, a także podniesie poziom efektywności oczyszczania ścieków. Środki na realizację całej inwestycji pochodzą: z budżetu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Końskich Sp. z o.o., Funduszu Spójności oraz pożyczek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Projektantem i Wykonawcą przebudowy oczyszczalni jest konsorcjum firm AZE Zając Kościółek Sp. Jawna i Zakład Budownictwa Ogólnego Moduł z Krakowa.

W miejsce istniejącej oczyszczalni ścieków w Kornicy zostanie wybudowana nowoczesna zautomatyzowana Oczyszczalnia, która będzie miała za zadanie przyjąć i oczyścić ścieki z systemu kanalizacji sanitarnej Miasta i Gminy Końskie, o przepustowości średniej dobowej 4 900 i maksymalnej 7 400 m3/d. Będzie to mechaniczno – biologiczno – chemiczna oczyszczalnia z biologicznym oczyszczaniem metodą osadu czynnego z wykorzystaniem układu przepływowego A2O.

Oczyszczalnia będzie się składała z wielu obiektów, w tym:

- węzła mechanicznego oczyszczania z zastosowaniem sitopiaskowników,

- dwóch biologicznych ciągów technologicznych wraz z osadnikami wtórnymi,

- stacji dmuchaw, stacji obróbki osadu, oraz wydzielonej zamkniętej komory fermentacyjnej wraz z instalacją do odzysku biogazu, który będzie wykorzystywany jako źródło energii do ogrzewania WKF-u, suszarni typu szklarnia oraz budynków.

Całość powstałych osadów będzie suszona w dwóch  suszarniach szklarniowych, w których wykorzystywana będzie energia promieniowania słonecznego wspomagana ciepłem uzyskiwanym z biogazu powstającego w oczyszczalni. Masa produkowanych osadów zmniejszy się 3,5 krotnie, a wysuszony osad będzie można współspalać  z węglem w zakładach energetycznych, do tej pory osady wywożono na składowiska odpadów komunalnych lub  wykorzystywano w rolnictwie.

Wszystkie obiekty, które mogą emitować przykre zapachy będą zhermetyzowane a odbierane z nich powietrze poddane będzie dezodoryzacji. Zostanie wybudowany bezobsługowy hermetyczny punkt zlewny ścieków dowożonych, który zastąpi punkt zlewny przy ulicy Zielonej, a także stanowisko odbioru substratów dowożonych do fermentacji takich jak odpady tłuszczu, serwatka itp. Powstanie nowy budynek socjalno-techniczny wraz z laboratorium w którym wykonywane będą analizy ścieków dla potrzeb własnych oczyszczalni. Zostaną wybudowane również nowe obiekty elektro-energetyczne, drogi, chodniki, place i parkingi a także ogrodzenie terenu oczyszczalni.

Powstanie także ujęcie, stacja uzdatniania, pompownia i sieć wody technologicznej. Uzdatnione ścieki oczyszczone będą używane do celów technologicznych, do płukania: sitopiaskowników, skratek i piasku a także maszyn do obróbki osadu: zagęszczarki i wirówki. Dzięki temu zmniejszy się w znacznym stopniu ilość wykorzystywanej wody wodociągowej do celów technologicznych, co wpłynie na zmniejszenie kosztów eksploatacji oczyszczalni.

Zautomatyzowanie procesu oczyszczania ścieków oraz zastosowanie szeregu nowoczesnych maszyn i urządzeń, poprawi jakość pracy obsługi oczyszczalni, a także zminimalizuje kontakt pracowników ze ściekami i odpadami powstającymi w procesie oczyszczania ścieków. Dzięki przebudowie oczyszczalni stężenia zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych będą spełniały obowiązujące normy prawa polskiego i unii Europejskiej co przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

Obecnie na terenie oczyszczalni trwają prace przy budowie: reaktora biologicznego, osadników wtórnych, wydzielonej komory fermentacyjnej, stacji strącania chemicznego, stacji dmuchaw, hal suszarniczej, oraz budynku socjalno-technicznego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama