Trwa wielkie odliczanie. Od 1 stycznia 2018 roku po 149 latach Łagów znów będzie miastem. Pierwsze wzmianki o Łagowie pojawiły się już w XI wieku, zezwolenie na lokację miasta wydano w 1253 roku. Była tu siedziba kasztelana, był też sławny w całej okolicy targ. Miasto stało się też znanym ośrodkiem rzemiosła, wydobywane były tu rudy żelaza i ołowiu.
W 1869 roku w wyniku carskich represji za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym, Łagów utracił prawa miejskie. Teraz je odzyskuje.
- To jest taki gest symboliczny dla Łagowa i jego mieszkańców to jest coś co mu się należy – mówi Paweł Marwicki, wójt Łagowa.
W Urzędzie Gminy już prawie wszystko przygotowane, zmienią się szyldy i pieczątki. Wójt stanie się burmistrzem, ale nie to jest najważniejsze, ważne, aby wykorzystać szansę na rozwój. Już prawie 10 lat temu Paweł Marwicki jako zastępca wójta, był w gronie tych, którzy chcieli przywrócenia praw miejskich Łagowowi, wtedy nie wszyscy mieszkańcy byli za, teraz to się zmieniło.
- Pomysłodawcami przywrócenia praw miejskich byli członkowie Uniwersytetu III Wieku, który u nas działa. Ja początkowo nie byłem za tym, ale mnie przekonano – mówi Paweł Marwicki, wójt Łagowa.
Wielkie świętowanie rozpocznie się w noc sylwestrową. O północy nad tym budynkiem rozbłyśnie napis Urząd Miasta i Gminy w Łagowie. 7 stycznia 2018 roku odbędzie się uroczysta sesja Rady. Uroczystości związane z odzyskaniem praw miejskich będą się odbywać przez cały przyszły rok.
Oprócz Łagowa miastem staną się również Radoszyce i Wiślica, liczba miast w Świętokrzyskiem zwiększy się do 36.
Napisz komentarz
Komentarze