Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 03:37
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Prezydent Łodzi o budżecie obywatelskim i robieniu porządku w oświacie

Hanna Zdanowska – członkini Platformy Obywatelskiej, była posłanka, a obecnie prezydent Łodzi odwiedziła wczoraj Skarżysko – konkretnie Biuro Poselskie PO. Towarzyszył jej radny miejski Łodzi i szefowa świętokrzyskiej PO, Marzena Okła – Drewnowicz. Zdanowska przyjechała głównie po to, by opowiadać o wprowadzonym w Łodzi budżecie obywatelskim, ale nie brakowało również tematyki bliskiej obecnej sytuacji w Skarżysku – problemach oświatowych i finansowych.

W spotkaniu uczestniczyli również radni PO z Rady Miasta i Powiatu Skarżyskiego. W pierwszej części spotkania Hanna Zdanowska opowiadała o budżecie obywatelskim. W Łodzi dwadzieścia milinów złotych z całego budżetu miasta przeznaczono na taki właśnie budżet. Tą kwotę rozdysponowują mieszkańcy Łodzi. Początki nie były łatwe, prezydent Łodzi po godzinach pracy z urzędnikami łódzkiego magistratu docierała nawet bezpośrednio do drzwi domów mieszkańców, by informować ich o nowej inicjatywie. Były też ulotki , informacje w mediach. Mieszkańcy mieli za zadanie wytypować miejsca, ulice, obiekty, które ich zdaniem wymagają dofinansowania z miasta. Wytypowali kilkaset miejsc. Teraz w Łodzi odbędzie się głosowanie. Za pomocą telefonu, internetu bądź bezpośrednio każdy mieszkaniec Łodzi może zagłosować na 10 potencjalnych inwestycji – 5 z danego osiedla, w którym mieszkają i 5 ogólnych z terenu miasta. Jak mówi prezydent Łodzi, chce, aby budżet obywatelski był realizowany co roku. W Skarżysku o takiej inicjatywie dzisiaj nie może być mowy, bo sytuacja w mieście nie pozwoliłaby na wydatkowanie takich środków z budżetu, ale jak zauważa szefowa świętokrzyskiej PO, Marzena Okła-Drewnowicz, w przyszłości taka inicjatywa może być realizowana (zobacz wideo).

Dalszą część spotkania wypełniły pytania dziennikarzy i radnych PO. Dużo miejsca poświęcono oświacie. Prezydent Łodzi mówiła, jak dużym problemem były dla budżetu łodzi obciążenia finansowe z tytułu oświaty. Jej działania były zupełnie inne niż władz Skarżyska. Wspólne było natomiast to ,że i w Skarżysku i w Łodzi radni Prawa i Sprawiedliwości byli przeciwni likwidacji placówek oświatowych. Co różni obydwa miasta? Prezydent Wojcieszek o likwidacji placówek zaczął mówić na końcu kadencji, prezydent Łodzi porządki w oświacie zaczęła robić na początku kadencji. W Łodzi również były pikiety, obawy rodziców, wyzwiska, mimo to prezydentowi łodzi udało się wygenerować większość w Radzie Miasta, by reformę oświaty rozpocząć. Dzisiaj w Łodzi jest 12 szkół mniej, a te które zostały przeszły termomodernizacje, co przynosi rocznie kolejne miliony złotych oszczędności, szkoły są wyposażane w tablety, laptopy, tablice multimedialne. Dzisiaj protestów już nie ma. Nikt nie pamięta o działaniach z początku kadencji. U nas tak się nie stało (zobacz wideo).

W kwestii oświaty dopytywano posłankę i prezydenta Łodzi o to, dlaczego rząd PO nie zrobił nic z Kartą Nauczyciela, dopytywano o odpowiedzialność rządu względem problemów oświatowych w gminach (zobacz wideo).

Zadłużenie Łodzi sięga 58 procent budżetu, mieści się w granicach progu zadłużeniowego. Prezydent Łodzi skomentowała również sytuację w Skarżysku. Jako była posłanka i obecny prezydent miasta „doradza” prezydentowi Skarżyska szukanie możliwości porozumienia i szerokiej współpracy dla naprawy sytuacji w mieście. Sam prezydent Wojcieszek mówił na sesjach miejskich o tym, że wyciąga rękę do radnych. Jeśli jednak do porozumienia nie dojdzie, może powinien rozważyć rezygnację ze stanowiska (zobacz wideo).

Oczywiście nie można porównywać jednego z większych miast Polski do małego Skarżyska, ale ze spotkania z prezydentem Łodzi należy wyciągnąć wnioski, że mimo kryzysu światowego i obciążeń jakie rząd nakłada na samorządy da się jednak tak sprawować władze, by gmina mogła się rozwijać i utrzymywać płynność finansową. Jak mówiła prezydent Łodzi przejmowała gminę po poprzednikach z wieloma problemami, takie dziedziny jak oświata wymagały poważnej reformy, były również inne ważne , pilne do rozwiązania problemy. Wiele udało się zrobić. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złożyła jasną deklarację: „będzie ubiegać się o reelekcję w najbliższych wyborach samorządowych.

Wczorajszy gość jest posłanką na sejm ,z wykształcenia inżynier środowiska, ukończyła studia na Politechnice Łódzkiej. Prowadziła własną działalność gospodarczą w przemyśle odzieżowym. Przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. Od 2010 roku sprawuje funkcje prezydenta Łodzi – wygrała w drugiej turze uzyskując 60 procent poparcia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama