Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 11:50
Reklama

Tkackie tradycje wokół Łysej Góry

Snucie osnowy, nawlekanie jej przez nicielnicę i tkanie na krosnach, tego mogli się nauczyć uczestnicy  warsztatów, które odbyły się na rynku w Bodzentynie. Swoją wiedzą i talentem dzieliły się Alebabki, które od lat prowadzą takie szkolenia między innymi dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania – Wokół Łysej Góry.

- Jest osnowa tu się wszystko przewleka w tę nicielnicę, a to jest czółenko i właściwie tym się robi i nogami – mówi Jadwiga Dulęba z grupy Alebabki

Wydaje się proste, ale tkanie to wielka sztuka. Na takich krosnach powstawały zapaski świętokrzyskie, dywany, chodniki czy lniane płótna. Mimo upływu lat tkackie tradycje w gminie Bodzentyn są wciąż żywe.

- U nas w Wiącce była tkalnia, gdzie pracowały Panie i zarabiały, a w każdym domu były krosna, na których nasze mamy i babcie całą zimę tkały chodniki, dywany – dodaje Jadwiga Dulęba z grupy Alebabki

Wcześniej trzeba przygotować osnowę, tu liczy się precyzja i doświadczenie. Stowarzyszenie Strefa Wokół Łysej Góry organizuje cykl szkoleń, które mają zachować te tradycje i przekazać kolejnym pokoleniom. Warsztaty na rynku w Bodzentynie poprowadziły Alebabki.

- Tak stopniowo zdobywałyśmy wiedzę na ten temat i teraz naszym talentem i wiedza chcemy dzielić się z innymi – mówi  Beata Syzdół z grupy Alebabki.

Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych dla dorosłych i dla dzieci. Na małych krosnach powstawały prawdziwe dzieła sztuki.

- Odkrywamy tradycję, a po drugie mamy satysfakcję, że własnymi rękami tworzymy coś niepowtarzalnego – mówi Małgorzata Słowik-Kózka.

Pierwsze Warsztaty Tkackie w Bodzentynie udało się przygotować dzięki wsparciu  Lokalnej Grupy Działania – Wokół Łysej Góry, która działa na terenie siedmiu gmin. To bardzo cenna współpraca – mówi burmistrz Dariusz Skiba.

- Nasze miasto jest historyczne i z chęcią wracamy do tych prac, które kiedyś miały miejsce w naszych okolicach – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Stowarzyszenie pomaga w zdobywaniu pieniędzy na szkolenia i warsztaty, a także na założenie i rozszerzenie działalności gospodarczej na terenach wiejskich w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

- Wsparcie było na kilka działań na terenie 7 gmin wokół Łysej Góry, były to imprezy sportowe, warsztaty tkackie, taneczne, teatralne, całe spektrum działań realizowane było na terenie całych Łysogór – mówi Marcin Sikorski, członek Stowarzyszenia Strefa Wokół Łysej Góry.

O podobne wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy czy stowarzyszenia działające na terenie gmin: Bieliny, Górno, Masłów, Łączna, Wąchock, Suchedniów i Bodzentyn. Na rozwój działalności gospodarczej można uzyskać 70 procent refundacji poniesionych kosztów, natomiast osoby rozpoczynające działalność mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 tysięcy złotych.  Wnioski można składach od września.

- Są to środki dla osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą na obszarze Lokalnej Grupy Działania i warunkiem jest utworzenie miejsca pracy, jeśli osoba podejmuje działalność we własnym imieniu jest to traktowane jako utworzenie miejsca pracy w przypadku osób rozwijających działalność również, obligatoryjne jest to aby powstało minimum jedno miejsce pracy – mówi Lucyna Micek, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry

Warunkiem jest utrzymanie miejsca pracy w zależności od rodzaju wniosku do dwóch i do trzech lat. Pieniądze na dofinansowanie pochodzą między innymi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama