W sesji uczestniczyło 19 radnych. W punkcie, w którym radni ustalają porządek obrad, radny Rady Miasta Piotr Janowski wprowadził do porządku wniosek w sprawie odwołania z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Pani Renaty Peli.
W ślad za pierwszym wnioskiem, radna Monika Łapaj złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały w sprawie powołanie nowego Wiceprzewodniczącego Rady Miasta.
PREZYDENT ZDAJE RADNYM SPRAWOZDANIE
Zanim jednak radni przystąpili do głosowania nad uchwałami, Prezydent Miasta zdał sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym, a więc od 4 do 16 kwietnia. Mówił o wydanych zarządzeniach, ogłoszonych przetargach (w omawianym okresie ogłoszone zostały dwa postępowania), zawartych umowach (na następujące zadania: „Podcinka koron drzew na działkach gminy”; „Remonty cząstkowe dróg gminnych o nawierzchni bitumicznej na terenie miasta”; „Przebudowa ul. Chałubińskiego”; „Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego Paryska-Krasińskiego”; „Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego „Wiejska-Kopernika”; „Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwanego Słoneczna-Kilińskiego”; „Utrzymanie zieleni na terenach wewnątrzosiedlowych stanowiących własność Gminy w obrębie „Metalowiec” i ulic: Popiełuszki, Piłsudskiego, Tysiąclecia, Słowackiego, Mickiewicza”; „Utrzymanie zieleni na terenach wewnątrzosiedlowych stanowiących własność Gminy na osiedlach: Rejów, Górna kolonia, Kamienna i ulice: Sezamkowej, Pułaskiego, Zielnej”). Prezydent w swoim sprawozdaniu poinformował również o wydarzeniach i spotkaniach, w których uczestniczył.
WYBORY DO RADY OSIEDLA
W dalszej części obrad radni przystąpili do pracy nad projektami uchwał w sprawach: terminu wyborów do Rady Osiedla Pogorzałe oraz powołania Miejskiej Komisji Wyborczej do przeprowadzenia wyborów do Rady Osiedla Pogorzałe. Obie uchwały przyjęte zostały jednogłośnie. Wybory do Rady Osiedla Pogorzałe odbędą się 29 czerwca.
DECYZJA W SPRAWIE CENTRUM USŁUG WSPÓLNYCH
Kolejny punkt dotyczył utworzenia jednostki budżetowej pn. Centrum Usług Wspólnych w Skarżysku-Kamiennej oraz nadania jej Statutu. Przypomnijmy, że temat – zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Miasta – powrócił na sesję. W czasie poprzedniej dyskusji część radnych sugerowała potrzebę dłuższego czasu na zapoznanie się z analizami i danymi. W międzyczasie Prezydent Miasta, wraz z kolegium Prezydenckim, spotkał się z pracownikami administracji i obsługi placówek oświatowych (ponieważ zmiany w pierwszym etapie będą dotyczyły właśnie tej grupy), by wyjaśnić im założenia nowej jednostki i koncepcję jej funkcjonowania.
Temat wzbudził dyskusję na poprzedniej sesji, również w czasie obecnych obrad, głosowanie poprzedziły dopytania radnych na temat szczegółów organizacyjnych jednostki.
W głosowaniu ZA było 10 osób, 9 radnych było PRZECIW. Uchwała została podjęta.
– Dziękuję, że dyskusja przy tym temacie była merytoryczna. Zdaję sobie sprawę, że to była bardzo ciężka decyzja. Nikt z nas nie cieszy się z tej uchwały, bo nikt z nas nie chce, by ktoś tracił pracę. Niemniej jednak od samego początku mówiliśmy otwarcie: musimy naprawiać to miasto, wyprowadzić je na prostą. Nie ma możliwości, byśmy się cofnęli. Mam nadzieję, że ta uchwała nie podzieliła rady aż tak bardzo, by były to rowy nie do zasypania. Jestem zdania, że nadal możemy pracować wspólnie. Spierajmy się, ale nie traktujmy projektów uchwał w sposób personalny ani polityczny. Proszę, byśmy zawsze myśleli w kontekście całego miasta – zwrócił się po głosowaniu do radnych Prezydent Arkadiusz Bogucki.
Czym jest CUW?
Centrum Usług Wspólnych to nowoczesne podejście do zarządzania procesami administracyjnymi jednostek podległych miastu. Jego celem jest scentralizowanie obsługi (w szkołach, a w kolejnych etapach także w innych jednostkach miejskich): finansowo-księgowej, administracyjnej, kadrowej, prawnej, informatycznej, płacowej oraz zamówień publicznych.
Obecnie wymienioną obsługą zajmują się poszczególne jednostki organizacyjne miasta. Powoduje to rozproszenie zasobów i wysokie koszty administracyjne. Proponowane rozwiązanie pozwoli między innymi na: zwiększenie efektywności funkcjonowania placówek, redukcję kosztów bieżącej działalności administracyjno-obsługowej jednostek miejskich, optymalizację zatrudnienia, lepszą kontrolę nad budżetami i wydatkami.
Centrum Usług Wspólnych będzie ewolucyjnie rozszerzało działalność na kolejne jednostki, według następującego harmonogramu:
- w pierwszej kolejności placówki oświatowe: 7 zespołów, 1 szkoła, 3 przedszkola, żłobki miejskie i klub dziecięcy – od 1 września 2025 roku,
- w drugiej kolejności jednostki nieoświatowe: Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, Centrum Integracji Społecznej, instytucje kultury: Miejskie Centrum Kultury, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum im. Orła Białego – od 1 stycznia 2026 roku,
- kolejne jednostki w zależności od zakresu usług podlegających centralizacji w dalszej kolejności.
CUW pozwala na znaczną redukcję kosztów związanych z obsługą administracyjną. Poprzez scentralizowanie usług eliminujemy dublujące się stanowiska i procesy, co przekłada się na mniejsze wydatki na kadry, szkolenia czy infrastrukturę IT.
Obecnie roczny koszt utrzymania etatów w administracji i obsłudze to ok. 5,3 mln zł. Proponowana jest taka strukturę organizacyjną, która zapewni wysoką jakość wszystkich usług przy jednoczesnej redukcji kosztów. Szacuje się, że koszt utrzymania etatów i nowej struktury organizacyjnej wyniesie 3,5 mln zł. Ograniczone będą też wydatki na umowy zlecenia.
Kadrę CUW stanowić będą przede wszystkim dotychczasowi pracownicy jednostek realizujący te zadania. W przypadku braku osób z odpowiednią wiedzą i kompetencjami w zasobach miejskich jednostek organizacyjnych zakłada się możliwość rekrutacji zewnętrznej.
Podawane są też dodatkowe korzyści, poza finansowymi. Zakupy realizowane w ramach CUW będą się odbywały na większą skalę, co daje lepszą pozycję negocjacyjną i możliwość uzyskania korzystniejszych warunków cenowych. CUW podnosi jakość usług – zatrudniając specjalistów w kluczowych obszarach w jednym miejscu, zapewniany jest wyższy poziom kompetencji i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów. Jednostki odciążą są z obowiązków administracyjnych, dzięki czemu mogą one skupić się na realizacji swojej podstawowej misji.
– Dziękuję radnym za dzisiejszą decyzję. To była decyzja trudna, ale odpowiedzialna. Przyjęcie uchwały o utworzeniu Centrum Usług Wspólnych otwiera przed nami realną szansę na uporządkowanie kosztów w oświacie – komentuje Prezydent MIasta Arkadiusz Bogucki.
ZMIANY W BUDŻECIE
W czasie sesji radni procedowali też uchwały w sprawie zmian w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Obie uchwały zostały przegłosowane (w obu przypadkach: 18 głosów ZA, 1 głos WSTRZYMUJĄCY SIĘ).
ZMIANA WICEPRZEWODNICZĄCEGO RADY
W dalszych punktach obrad umieszczono głosowanie nad złożonymi wcześniej wnioskami w sprawie zmian na stanowisku Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Wniosek w sprawie odwołania z tej funkcji Renaty Peli złożony został przez radnych PiS i klubu Lepsze Skarżysko Arkadiusza Boguckiego.
W uzasadnieniu wniosku radni ujęli: „Pani Renata Pela, reprezentująca Klub Radnych Koalicja Obywatelska, została powołana na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w duchu niepisanego porozumienia i współpracy ponad podziałami. Intencją było stworzenie Prezydium Rady, które stanie się forum dialogu i platformą dla konstruktywnej wymiany poglądów, tak, aby reprezentować różne środowiska i wspólnie działać na rzecz dobra miasta i jego mieszkańców. Z perspektywy ostatnich miesięcy należy stwierdzić, że oczekiwany model współpracy nie został zrealizowany. Obecna sytuacja w Radzie wskazuje na głęboki podział, co zagraża otwartości na inicjatywy zmierzające do zmian i poprawy sytuacji w mieście. Prezydium w obecnym składzie utrwala podziały i nie sprzyja podejmowaniu decyzji istotnych dla przyszłości Skarżyska-Kamiennej. Wobec powyższego wniosek o odwołanie Pani Renaty Peli z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miasta wynika z potrzeby zapewnienia Radzie takiego kierownictwa, które będzie rzeczywistym wyrazem równowagi, dialogu i współpracy, a nie ich zaprzeczeniem.”
Głosowanie poprzedziła dyskusja.
– Z rozczarowaniem przyjmuję ten wniosek. Niecały rok temu to właśnie Pan Prezydent zaproponował mnie na to stanowisko, a radni klubu prezydenckiego udzielili mi poparcia. Dziś ci sami ludzie chcą się mnie pozbyć? Dlaczego? Bo jestem niewygodna? Bo mam własne zdanie? Bo nie milczę? Dlatego radni klubu prezydenckiego i klubu PiS chcecie mnie odwołać. Od roku pełnię funkcję z szacunkiem do mieszkańców, do radnych z prawej i lewej strony stołu, do zasad samorządu. Nie przedstawiliście mi żadnych zarzutów. Powiedzcie mieszkańcom wprost, dlaczego mnie odwołujecie. Moje przewinienie to niezależność – mówiła Renata Pela, uznając to za działanie polityczne. – Dziękuję za owocną współpracę – dodawała.
– Zostałem wywołany do odpowiedzi. Z dużą uwagą obserwuję zmiany w Radzie Miasta. Bo trzeba to powiedzieć jasno: bez współpracy z Radą nie uda się uzdrowić finansów miasta, uporządkować zaległości ani nadać impulsu do rozwoju. Te potrzeby są oczywiste i widzą je też radni. Do pewnego momentu nasza współpraca układała się dobrze. Obecność Pani w Prezydium miała być gwarantem współpracy w Radzie Miasta ze wszystkimi. Natomiast to Pani podzieliła radę jak scenę polityczną. Przed pierwszą sesją poprosiłem radnych ze swojego klubu, by nie chcieli kandydować do Prezydium, bo w radzie są większe siły, których reprezentanci powinni się tam znaleźć. Początkowo rozmawialiśmy ponad podziałami, szukając rozwiązań. Ale dotychczasowy układ w Radzie coraz częściej przypominał próbę utrzymania status quo – takiego, które mieszkańcom nie służy. Zamiast wspierać konieczne zmiany, niektórzy radni zaciągnęli polityczny hamulec ręczny. Jaka to współpraca, skoro rozmawiamy w kuluarach, a na sesji mówicie zupełnie coś innego? Wkrótce minie rok. To dobry moment na refleksję – mówił Prezydent Arkadiusz Bogucki. – Od pierwszego dnia kadencji jestem otwarty na rozmowę. Rozmawiam z każdym, kto chce działać dla mieszkańców. To się nie zmienia. Nadal chcę współpracować ze wszystkimi, niezależnie od szyldu czy poglądów, byle tylko mieli wolę budowania, a nie blokowania – skomentował.
– Uważam, że naszym zadaniem jest wspierać Prezydenta, bo nie podejmuje decyzji, które szkodzą miastu, tylko takie, które mają, dzięki naszym odpowiedzialnym głosowaniom, wprowadzić miasto na wyższy poziom – dodawał radny Jerzy Stopa.
– Wróćmy do pierwszej sesji po wyborach. Fakty są takie, że mieliśmy dogadaną współpracę. Gruntem powołania Pani Renaty Peli na Wiceprzewodniczącą była nasza współpraca, a jej centralnym punktem miał być prezydent. Czy ktoś z Państwa strony – mówię do radnych Koalicji Obywatelskiej – przy trudnych uchwałach dzwonił i przychodził do prezydenta, by dopytywać i rozmawiać , czy czekaliście do sesji, by zrobić spektakl? – dodawał radny Mateusz Kuna.
– Często nie głosuję jak moi koledzy. Często uzasadniam swoją wypowiedź. Wyrażałam swoje zdanie na wiele tematów. Więc proszę nie sprowadzać tego do faktu, że Koalicja Obywatelska głosuje na „nie bo nie” – odpowiadała radna Renata Pela.
– Zawsze na sesji są dwie, a nawet więcej stron sporu, ale z tyłu głowy powinnyśmy mieć, że te spory powinny do czegoś prowadzić. Macie prawo głosować jak uważacie, ale dobrze by było, gdyby w całej tej dyskusji pojawiały się argumenty i propozycje. U Państwa było „nie bo nie” albo „odłóżmy to na kiedyś” – dodawał Wiceprezydent Konrad Wikarjusz, zwracając się do radnych z Klubu KO. – Nie chodzi o wpieranie prezydenta. Chodzi o to, by zadbać o miasto. Trzeba się zastanowić, że decyzje które wspólnie podejmujemy, są dla dobra miasta – dodawał.
Głosowanie było tajne. Przyniosło wynik: 11 głosów ZA, 8 głosów PRZECIW. Radna Renata Pela została tym samym odwołana z funkcji Wiceprzewodniczącej Rady Miasta.
Po głosowaniu radni procedowali uchwałę w sprawie wyboru na to stanowisko nowej osoby. Radni zgłosili następujących kandydatów: Ewa Warszawa (wyraziła zgodę), Krzysztof Randla (odmówił kandydowania z uwagi na fakt pełnienia funkcji Przewodniczącego Komisji Budżetu).
Głosowanie było tajne – w jego wyniku Ewa Warszawa została wybrana na stanowisko Wiceprzewodniczącej Rady Miasta (11 głosów ZA, 7 głosów PRZECIW, 1 głos WSTRZYMUJĄCY SIĘ).
– Dziękuję. Wiem, że wybór był dokonywany w mało komfortowej sytuacji. Postaram się sprostać temu wyzwaniu. Przyjmę każdą krytykę. Mam nadzieję, że mimo różnic będziemy współpracować – mówiła nowa Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ewa Warszawa.
Sesję zakończyły sprawy różne.

Napisz komentarz
Komentarze