Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Sąd nie miał wątpliwości

Zapadł wyrok w sprawie libacji w Michniowie

W Sądzie Rejonowym w Skarżysku-Kamiennej zapadł wyrok w głośnej sprawie libacji alkoholowej, która miała miejsce w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Sprawa poruszyła opinię publiczną nie tylko ze względu na miejsce zdarzenia, ale i z powodu osób w nią zamieszanych — urzędników państwowych, pracowników kultury oraz lokalnego radnego.

Uczestnicy i wyrok

Reklama

Na ławie oskarżonych zasiadło pięć osób: Katarzyna J. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Bartosz B. — radny powiatowy PiS i syn byłego marszałka województwa, Grzegorz R. — były kierownik jednego z departamentów urzędu marszałkowskiego obecny dyrektor MCSiR w Skarżysku-Kamiennej, a także urzędniczki Renata K. i Magdalena D.

Sąd uznał wszystkich oskarżonych za winnych znieważenia miejsca pamięci narodowej. Katarzyna J., Bartosz B. i Grzegorz R. otrzymali karę roku ograniczenia wolności połączoną z obowiązkiem wykonywania 30 godzin prac społecznych miesięcznie. Renata K. i Magdalena D. usłyszały wyrok sześciu miesięcy ograniczenia wolności. Magdalena D. została zwolniona z kosztów sądowych. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Alkohol w mauzoleum

Cała sprawa ujrzała światło dzienne w 2023 roku, kiedy do internetu trafiło nagranie z lipca 2021 roku. Zarejestrowano na nim spotkanie towarzyskie, które miało miejsce w budynku mauzoleum — widać było stół zastawiony alkoholem i bawiące się osoby. Wśród uczestników rozpoznano m.in. Bartosza B. oraz ówczesnych pracowników placówki.

Po publikacji nagrania doszło do licznych dymisji. Bartosz B. zrezygnował z pełnionej funkcji, a dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, pod które podlega Mauzoleum w Michniowie, Tadeusz Sikora, podał się do dymisji.

Znieważenie miejsca pamięci

Prokuratura zarzuciła uczestnikom wydarzenia „publiczne znieważenie miejsca o szczególnym znaczeniu dla polskiej pamięci narodowej”. Mauzoleum w Michniowie to symbol męczeństwa polskich wsi — upamiętnia m.in. pacyfikację i zbrodnię dokonaną przez niemieckie wojska na mieszkańcach wsi w 1943 roku. Na jego terenie znajduje się grób ofiar oraz multimedialne ekspozycje historyczne.

To miejsce powinno być otoczone szczególnym szacunkiem. Organizowanie tam prywatnych biesiad, zwłaszcza z alkoholem, jest nie do przyjęcia — komentowała w 2023 roku prokurator Małgorzata Gicewicz.

Wątpliwości i dalsze konsekwencje

Choć żadne z oskarżonych nie przyznało się do spożywania alkoholu w mauzoleum, sąd nie dał wiary ich tłumaczeniom, zwłaszcza wobec dowodów w postaci nagrania. W międzyczasie równolegle toczy się proces wobec ochroniarza, który nagrał i udostępnił kontrowersyjny materiał — ten wątek również budzi emocje, ponieważ dotyczy prawa do ujawnienia nieprawidłowości versus naruszenia obowiązków służbowych.

Sprawa ma również wymiar polityczny i personalny. Grzegorz R., jeden z oskarżonych, obecnie pełni funkcję dyrektora Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej. Prezydent miasta, odnosząc się do wyroku, zaznaczył, że sprawa nie dotyczy działalności Rykowskiego jako dyrektora, a decyzje personalne zapadną dopiero po uprawomocnieniu się wyroku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama