Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:07
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Łagów

Zakończenie żniw wspólnie świętowali rolnicy z powiatu kieleckiego. Doroczne święto plonów w niedzielę 27 sierpnia, rozpoczęła dziękczynna Msza Święta, następnie barwny pochód z wieńcami przeszedł z rynku w Łagowie do Woli Łagowskiej gdzie odbyły się główne uroczystości. Dożynki są wyrazem szacunku i uznania dla ciężkiej pracy na roli. 

Święto plonów  kończy czas wytężonej pracy na roli.  Łagów po raz ostatni obchodzi dożynki jako gmina wiejska. Od 2018 roku Łagów  będzie miastem.

- Wraca coś co mieszkańcy mieli co im się należy, Łagów przez 500 lat był miastem, odzyskuje te prawa i tak naprawdę jest to powrót do tego co było – mówi Paweł Marwicki, wójt gminy Łagów.

Dożynki to wielkie święto rolników, czas podziękowania za plony. Jednak to czy zbiory są udane zależy nie tylko od wkładu pracy, często o wynikach w rolnictwie decyduje pogoda – podkreślił starosta kielecki Michał Godowski.

- Wiemy, że rok był kapryśny w zależności od rodzaju upraw nie każdy rolnik może być usatysfakcjonowany. Wiemy, że te kwietniowe przymrozki wpłynęły bardzo na zbiory wśród sadowników – dodał Michał Godowski, starosta kielecki

Potwierdza to Pani Bernadeta Broda z Milczan koło Sandomierza. Kwiaty przemarzły, dlatego  zbiory są bardzo złe. Mamy mało jabłek, śliwek, a czereśni prawie w ogóle nie było  - dodaje. Jednak ten rok nie jest do końca stracony.

- Dobre są ceny detaliczne. Nie można mówić, że jest jakaś tragedia, bo ludzie są spragnieni owoców i chcą je kupować – mówi Bernadeta Broda

W tym roku więcej trzeba też zapłacić za miód, nawet 35 złotych za litr. Wiosną przemarzły kwiaty w sadach, lipy i akacje też słabo kwitły, pszczoły nie miały co zbierać. 

- Spadź w tym roku też nie wystąpiła w tym roku nie ma nawet połowy  tego co zebraliśmy w ubiegłym roku – mówi Danuta Sitarz, Koło Pszczelarzy w Łagowie

Na powiatowym święcie zaprezentowali się przedstawiciele 19 gmin. Uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie z wieńcami przemaszerowali z rynku w Łagowie do Woli Łagowskiej gdzie odbyły się główne uroczystości.

Swój dorobek zaprezentowali  lokalni  przedsiębiorcy, Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia. Rozstrzygnięto również konkursy: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” oraz „Najpiękniejsze Gospodarstwo Agroturystyczne Powiatu Kieleckiego”.

Wybrano również najpiękniejsze wieńce dożynkowe, pierwsze miejsce przyznano ex aequo Miedzianej Górze i Bielinom. Na dożynkach wojewódzkich 3 września, powiat kielecki reprezentować będzie tylko gmina Bieliny. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama