Tegoroczni trzecioklasiści z gimnazjów są drugim rocznikiem, który egzamin gimnazjalny zdawać będzie według nowych reguł. Wiosną czeka ich trzydniowy test. Na początek zdawać będą egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie z języka polskiego, drugiego dnia z przedmiotów przyrodniczych oraz z matematyki, zaś trzeciego z języka obcego. Tak przebiegać będzie prawdziwy egzamin, który młodzież będzie obowiązkowo pisała w kwietniu, od 23 do 25. Identycznie przebiega również egzamin próbny, który w większości szkół rozpoczął się dzisiaj (niektóre z gimnazjów próbny egzamin organizować będą w grudniu).
Egzamin gimnazjalny, który młodzież będzie pisała wiosną, jest obowiązkowy i jest warunkiem ukończenia szkoły. Także jego wynik ma znaczenie, ponieważ decyduje o tym, do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej dostanie się uczeń. Trzydniowa próba ma pokazać stopień przygotowania gimnazjalistów do prawdziwego egzaminu, ale także stopień przygotowania szkół, ponieważ kwestia odpowiedniej organizacji i logistyki przy tak ważnym i długim sprawdzianie nie pozostaje bez znaczenia.
Przed, ale i po ubiegłorocznym egzaminie gimnazjalnym – po raz pierwszy organizowanym w nowej formie - nie cichły głosy krytyki, że formuła egzaminu jest zbyt rozbudowana, a sam egzamin zbyt stresujący. Jak gimnazjaliści i szkoły są przygotowani do tegorocznego egzaminu? Czy próbny egzamin powinien być traktowany na poważnie? O tym i innych sprawdzianach czekających uczniów na różnych etapach nauki rozmawiamy w materiale filmowym z Grzegorzem Bieniem, świętokrzyskim wicekuratorem oświaty.
Napisz komentarz
Komentarze