Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:09
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Łagów stanie się miastem

Od 1 stycznia 2018 r. w województwie świętokrzyskim oprócz Łagowa prawa miejskie odzyskają także Radoszyce i Wiślica. Radoszyce są teraz największą wsią w Polsce i posiadają ponad 3 tysiące mieszkańców, zaś Wiślica po 1 stycznia 2018 r. będzie najmniejszym miastem w Polsce liczącym niewiele ponad 500 mieszkańców i jednym z dziesięciu najmniejszych miast w Europie.
Łagów stanie się miastem
Łagów stanie się miastem

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2017 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowością statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin z dniem 1 stycznia 2018 r. Łagów uzyskuje status miasta.

Powyższe wydarzenie spowodowane zostało inicjatywą obywatelską mieszkańców Łagowa, a w szczególności członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łagowie. Po przeprowadzonych na początku roku podczas zebrań sołeckich konsultacji społecznych oraz przygotowaniu przez pracowników Urzędu Gminy w Łagowie wniosku w powyższej sprawie, końcem marca złożono wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Łagów do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Świętokrzyskiego. W dniu 30 lipca 2017 r. podczas festynu rodzinnego w Radoszycach, włodarze 3 gmin tj. wójt gminy Radoszyce Michał Pękala, wójt gminy Łagów Paweł Marwicki oraz sekretarz gminy Wiślica Jacek Balicki, podziękowali Wojewodzie Świętokrzyskiemu Pani Agacie Wojtyszek za pozytywne rozpatrzenie wniosków w sprawie nadania statusu miasta i  z dniem 01 stycznia 2018 r. na mapie województwa świętokrzyskiego Łagów, Radoszyce i Wiślica staną się miastami.

Lokacja miasta Łagowa

W Sandomierzu 28 lipca 1375r. królowa Elżbieta, władczyni Polski i Węgier (sprawując rządy w imieniu  syna Ludwika) wydała przywilej zezwalający Zbylutowi z Gołańczy - biskupowi włocławskiemu lokować   m i a s t o   Ł a g ó w  oraz prawo urządzania targów w każdy czwartek (tradycja ta dotrwała do dzisiaj).

Utrata praw miejskich

Prawa miejskie zostały Łagowowi zabrane ukazem carskim w 1869 roku. Była to kara za udział mieszczan łagowskich w powstaniu styczniowym w 1863-1864r. Za 2 lata minie150 lat pozbawienia praw miejskich! Łagów był miastem 494 lata!  (przyjmując tylko rok 1375). Wiele miasteczek wokół odzyskało prawa miejskie np. Wąchock, Stopnica, Skalbmierz, Bodzentyn, Daleszyce.

Źródło: UG Łagów

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama