Coś dla ducha. I dla ciała. Na przeglądzie kulinarnym w Kowali królowała kapusta. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich prześcigały się w pomysłach jak ją przygotować.
- My serwujemy kapuśniak tradycyjny, ale bardzo bogaty, jest kapusta kiszona i słodka, żeberka, kasza pęczak i marchewka – mówi Małgorzata Jacuś z Kola Gospodyń Wiejskich z Bogucic Pierwszych.
Każda gospodyni ma swój przepis na kulinarny sukces.
- Kapusta kiszona wypłukana na to położone żeberka przyprawione dobrze, trochę pieprzu, trochę miodu – mówi Dorota Zachariasz z Koła Gospodyń Wiejskich z Kozubowa.
Ale czy to wystarczy, by przekonać jury.
- Te smaki, które zapamiętam najbardziej, najbardziej doceniam – mówi Natalia Paździor, przewodnicząca jury
Natalia Paździor, zwyciężczyni jednego z telewizyjnych programów kulinarnych była gościem specjalnym tegorocznego festynu „Smaki tradycji”. Dziewczyna gotuje od 7 roku życia, to moja życiowa pasja - mówi.
- Oglądałam wiele programów kulinarnych, czytałam wiele książek i to mi się spodobało tworzenie, fantazjowanie, możliwość tworzenia sztuki na talerzu – mówi Natalia Paździor, przewodnicząca jury
Smak, który zdobył największe uznanie to smak kapusty z tartym chrzanem, która przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skowronna Dolnego. Festyn rodzinny w Kowali na stałe wpisał się do kalendarza tamtejszych wydarzeń.
- Myślę, że tradycja najlepiej smakuje w Kowali, już po raz drugi festyn organizowany jest przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury wraz z sołtys Anną Nowak, a także ze Stowarzyszeniem Ziemia Pińczowska pod hasłem „Smaki tradycji” – mówi Iwona Senderowska, dyr. Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury
Było też dużo muzyki, zabawę podczas festynu uświetniły występy kapel ludowych. Każdy mógł się przekonać, że folklor i tradycyjny smak łączą pokolenia.
Napisz komentarz
Komentarze