Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 14:23
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Obchody nadania aktu lokacji Krakowa

760 lat temu w Koperni koło Pińczowa książę Bolesław Wstydliwy dokonał aktu lokacji Krakowa. W sobotę z tej okazji zorganizowano uroczyste obchody, a w programie znalazły się m.in. jarmark średniowieczny, przemarsz Orszaku Królewskiego, tańce dworskie czy prezentacja grup rekonstrukcji historycznych.

Książę Bolesław Wstydliwy, jego matka Grzymisława i żona Kinga w dniu 5 czerwca 1257 nadali Krakowowi lokację na prawie magdeburskim. Odbyło się to podczas wiecu z udziałem rycerstwa i dostojników na błoniach koło Koperni. Po 760 latach zorganizowano kolejną rocznicę upamiętniającą tamtą uroczystość.

- Jesteśmy dumni, że w naszym rejonie odbyło się takie wydarzenie. To olbrzymie wyróżnienie dla całego Ponidzia – mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele krakowskiego ratusza, którzy również przybyli na uroczystości. Wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król chwali współpracę z gminą Pińczów.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom lokalnym, Panu Burmistrzowi, że pięknie kultywowana jest nasza wspólna tradycja, że tyle trudu jest wsadzane w tego typu uroczystości. One są najważniejsze z punktu edukacyjnego – wyjaśnia wiceprezydent Krakowa, Katarzyna Król.

Były pieśni, tańce, gry i zabawy plebejskie. Nie zabrakło także pokazów walk rycerskich czy turnieju łuczniczego. Na gości czekały stoły wypełnione swojskim jadłem, które dostarczyły Koła Gospodyń Wiejskich z całego regionu.

- Piekło 10 osób, mamy 10 rodzajów ciast. Przede wszystkim są tu rzeczy „na słodko” - wymienia Marzena Liberek z Koła Gospodyń Wiejskich w Kozubowie
- Standardowa potrawa to chleb ze smalcem, mamy pyszne drożdżowe króliczki, prosiaczki i pyszne konfitury – mówi Katarzyna Wiejacha z Koła Gospodyń Wiejskich w Działoszycach.

Podczas imprezy nie zabrakło także występów artystycznych. Na scenie pojawili się m.in. zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” oraz kapele ludowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama