Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 października 2024 14:20
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg tropem wilczym, wystawy i koncerty – po raz szósty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne uroczystości w Kielcach odbędą się 1 marca. Wyklęci nie pogodzili się z nowym porządkiem po 1945 roku i po partyzancku, walczyli ze stalinowskim reżimem.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystartują już w niedzielę biegiem Tropem wilczym.  Na ulicach Kielc pojawi się nawet 900 osób.

Naszym obowiązkiem jest przekazywanie wiedzy o tamtym czasie i ludziach, którzy walczyli do końca – temu ma  służyć Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Ma kultywować pamięć o żołnierzach wyklętych, pokazywać ile wysiłku oddali, abyśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce -  powiedziała Agata Wojtyszek,  wojewoda świętokrzyski

Na obchody dnia pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego zaprasza również Instytut Pamięci Narodowej. Już 28 lutego w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” otwarta zostanie wystawa „Oddziały Łupaszki”. Dorota Koczwańska - Kalita naczelnik kieleckiej Delegatury przypomniała jak ważna jest edukacja by przekazać prawdę o tamtych czasach.

- To był desperacki opór, ale ich wiara w niezależność, suwerenność i wiara w wolność jest dla nas częścią naszej tożsamości – mówi Dorota Koczwańska - Kalita naczelnik kieleckiej Delegatury IPN.

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się  w środę  1 marca.  O godzinie 9 w miejscach poświęconych pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego zapłoną znicze. Godzinę później na cmentarzu na Piaskach przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej i ofiary bezpieki złożone zostaną kwiaty. O godzinie 16.00 msza święta w Bazylice Katedralnej, później uroczystości przeniosą się  przed Pomnik AK, gdzie odbędzie się Apel Pamięci. Warto jeszcze dodać, że 2 marca o godz. 19 odbędzie się premiera filmu Konrada Łęckiego „Wyklęty”.

Naszym obowiązkiem jest mówić o tej trudnej przeszłości – dodaje prezydent Kielc Wojciech Lubawski

- Większość społeczeństwa była posłuszna, niestety dzisiaj wciąż są tacy, którzy niechętnie patrzą na tę prawdziwa historię – mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w wielu miejscach regionu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama