Policja wraz z pozostałymi służbami, które podlegają pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmują wiele inicjatyw mających na celu ochronę osób szczególnie narażonych na wychłodzenie organizmu.
Służby prowadzą liczne patrole w miejscach, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a w tym w pustostanach, ogródkach działkowych i terenach leśnych. Ponadto mundurowi reagują na otrzymywane sygnały i udają się w wyznaczone miejsca.
Bezdomni, którzy zdecydują się na współpracę z funkcjonariuszami trafiają do schronisk, noclegowni, jak również ośrodków Caritas i pomocy społecznej. Ci natomiast, którzy nie chcą pomocy i dobrowolnie rezygnują z ciepłego kąta oraz posiłku, do zmiany zdania nakłaniani są przez wykwalifikowanych negocjatorów. Często odpowiednia rozmowa z taką osobą, potrafi zmienić jej zdanie.
Poza osobami bezdomnymi, zagrożeni mogą być też seniorzy. Dla tych, którzy mają problem z poruszaniem się nawet wyjście po zakupy może okazać się zgubne. Osoby starsze, mieszkające w samotności mogą też nie mieć siły na przyniesienie opału i rozpalenie w piecu. Dlatego tym bardziej ważne jest, abyśmy nie zamykali się na to co dzieje się wokół nas i obudzili w sobie wrażliwość na potrzeby innych ludzi. Być może ktoś z naszych sąsiadów potrzebuje pomocy.
Uważajmy też przy okazji organizowania różnego rodzaju imprez towarzyskich. Wypity alkohol sprawia, że pozornie jest nam cieplej przez co pozostanie zbyt długo na zewnątrz może grozić odmrożeniem. Przyśnięcie na przystanku autobusowym lub upadek w zaspę śnieżną może skończyć się źle, jeśli będziemy przebywać tam za długo.
W tym trudnym okresie szczególnie narażone na zimno są też bezdomne zwierzęta. Okażmy im trochę dobroci i nie mijajmy ich obojętnie.
Napisz komentarz
Komentarze