Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 12:20
Reklama

Żydzi i wojsko polskie w XIX i XX wieku

W historiografii PRL-owskiej nie badało się relacji Polski z różnymi mniejszościami narodowymi głównie ze względu na uwarunkowania polityczne. W ostatnim czasie natomiast zainteresowanie, w dużej mierze kulturą żydowską znacznie wzrosło. Jak się okazuje temat ciekawi także badaczy.

- Opatów w drugiej połowie XVIII wieku stanowił ciekawy aglomerat etniczny. Ponad połowę ludności stanowili Żydzi – mówi dr Radosław Kubicki, prelegent.

„Stosunek Żydów do wojsk polskich i obcych na przykładzie miasta Opatowa w dobie upadku I Rzeczypospolitej – od konferencji barskiej do insurekcji kościuszkowskiej” - to jeden z referatów wygłoszonych podczas dwudniowej konferencji naukowej „Żydzi i wojsko polskie w XIX i XX wieku”, która odbywa się w Kielcach.

- W tej chwili mamy możliwość dotarcia do różnych źródeł. Pojawia się też wiele problemów, stereotypów i mitów na temat funkcjonowania relacji polsko – żydowskiej – wyjaśnia dr Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, współorganizator konferencji.

Historia Żydów w Polsce sięga wczesnego średniowiecza. Gdy na przełomie IX – X wieku najważniejszy europejski szlak handlowy biegł z Hiszpanii na Ruś oraz do państwa Chazarów, również przez Polskę wędrowali żydowscy kupcy pochodzący w większości z podbitego przez Arabów Półwyspu Pirenejskiego. Naród ten jest nam bliski. W Polsce mieszkało ponad 3 mln Żydów. Większość z nich na Kielecczyźnie.

- W historiografii są tematy rozpoznawalne jak osadnictwo, kultura, procesy asymilacyjne, a wzajemne relacje Żydów i wojska polskiego to temat pogłębionych badań, o czym świadczy konferencja i bardzo duże nią zainteresowanie – mówi dyrektor Instytutu Historii UJK, dr hab.prof. Beata Wojciechowska, współorganizator konferencji.

Do udziału w konferencji zgłosiło się 33 prelegentów z ośrodków uniwersyteckich z całej Polski.

- Pokazanie Żydów w wojsku polskim prezentuje jak te relacje się odbywały. To ważne przy budowaniu wspólnoty obojga narodów, które łączyła wielka tradycja, ale i odmienność, którą należy zrozumieć – dodaje dr Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach, współorganizator konferencji.

Poza prezentacją efektów swoich badań, bardzo ważnym elementem zorganizowanej konferencji była także dyskusja.

- Wtedy można ustalić różne kwestie, wymienić się poglądami. Pokłosiem tego będzie wspólna publikacja – tłumaczy dyrektor Instytutu Historii UJK, dr hab.prof. Beata Wojciechowska, współorganizator konferencji.

We wtorek konferencja odbywała się w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W środę natomiast zaproszeni goście przeniosą się do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama