Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 19:18
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Pińczów pamięta o swojej Republice

W poniedziałek, 15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego, ale w Pińczowie świętowano również przy tej okazji 72. rocznicę utworzenia Partyzanckiej Republiki Pińczowskiej. Wspominano tam bohaterstwo oddziałów partyzanckich, które stawiły czoło okupacji niemieckiej.

To właśnie te tereny, te lasy i pola w lipcu i sierpniu 1944 roku stały się miejscem walk, toczonych pomiędzy partyzanckimi oddziałami Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej z niemieckim okupantem. Walka toczyła się o wielką stawkę – wolność.

- Myśmy tu walczyli nie tylko o Republikę, ale i o wyzwolenie Polski. Nie dopuściliśmy do zniszczenia tych terenów – wspomina Mieczysław Wojtasik, major w stanie spoczynku.

Partyzantom udało się wyzwolić obszar o powierzchni 1000 km2. Utworzono tu Republikę Pińczowską, w skład której weszły m. in. miejscowości: Pińczów, Skalbmierz, Książ Wielki, Działoszyce, Kazimierza Wielka.

- To jest nasza duma. Jeszcze przed ostatecznym wyzwoleniem, powstała nasza wolna Polska - ziemia pińczowska – mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

W poniedziałek, 15 sierpnia przy pomniku w Kozubowie, u stóp Góry Byczowskiej, wspominano poświęcenie i odwagę walczących o te ziemie.

- Już 22 lipca doszło do rozbrojenia posterunku w Czarnocinie – przypomina Ryszard Orszulak, prezes Koła Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej.

- Ta Republika była najlepszą w Polsce, Niemcy nie mieli prawa tu wchodzić – zaznacza mjr Mieczysław Wojtasik.

W uroczystościach upamiętniających 72. rocznicę Republiki Pińczowskiej uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, związku strzeleckiego, organizacji i stowarzyszeń historycznych, służb mundurowych oraz mieszkańców tych terenów.

- Powtarzając za klasykiem, kto nie pamięta historii, jest skazany na jej ponowne przeżywanie. Musimy o tych wydarzeniach pamiętać i takie jest też przesłanie naszego spotkania w tym miejscu – mówi Zbigniew Kierkowski, starosta powiatu pińczowskiego.

Podczas uroczystości, z okazji Święta Wojska Polskiego obecnych na miejscu kombatantów uhonorowano okolicznościowymi medalami. Odczytano też apel pamięci.

Na zakończenie, dla upamiętnienia odwagi walczących, pod pomnikiem partyzanckim złożono kwiaty i zapalono znicze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama