Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:54
Reklama

Kadrówka i awans

51. marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarł do Jędrzejowa. Tym razem przemarsz został połączony z nadaniem stopnia oficerskiego Janowi Mikołajowi Brzezińskiemu, którego perypetie wojenne są doskonałym materiałem na scenariusz filmowy.

Już po raz 51. „Kadrówka” dotarła do Jędrzejowa. Uroczysty przemarsz ulicami miasta zakończył się pod Starostwem Powiatowym. Uroczystości przewodniczył komendant Marszu Szlakiem „Kadrówki”,  Dionizy Krawczyński.

Człowiekiem7, o którym mówił komendant Krawczyński, okazał się Jan Mikołaj Brzeziński, niesłychanie barwna postać. Jan Brzeziński urodził się w 1915 roku, a jego życiorys, może posłużyć jako sensacyjny scenariusz.

- Ukończył cztery klasy Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po szkole został pracownikiem PKP. 2 września 1936 roku został wezwany do wojska. Ukończył Szkołę Podoficerską w stopniu kaprala i został zdemobilizowany 30 listopada 1937 roku.

1 marca 1939 wstąpił do policji państwowej w Warszawie jako kandydat kontraktowy. 2 września 1939 uczestniczył w obronie Nowego Miasta nad Pilicą, pod dowództwem Jana Piwnika.

6 września 1939 przybył do Warszawy, a następnie z transportem policyjnym w ochronie rządu dotarł 21 września 1939 r. na Węgry, gdzie został internowany w mieście Szentmartonkata. W ramach akcji ambasady polskiej przedostał się w marcu 1940 r. do Jugosławii. Dotarł drogą morską do Marsylii, a potem do obozu w Coetquidan, gdzie szkolił się na artylerzystę.

Po upadku Francji przedostał się do Plymouth w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu szkoleniach w Szkocji. Odkomenderowany do samodzielnego dywizjonu artylerii ciężkiej przeciwlotniczej, pełnił funkcję działonowego. Zadaniem dywizjonu był ostrzał samolotów i bomb V1 w okolicach Dover.

Zdemobilizowany 18 grudnia 1945 r. w stopniu plutonowego. Odznaczony dwukrotnie Medalem Wojska, medalami War Medal i Defence Medal. Po wojnie ożenił się i pracował w Anglii. Uhonorowany Medalem za Wojnę Obronną 1939 roku – mówił Krzysztof Waligórski, krewny kombatanta.

Jan Brzeziński dopiero w 2003 roku powrócił do Polski. Zatrzymał się w swoich rodzinnych stronach w Końskich. Fakt ten nie uszedł uwadze włodarzy Końskich. Na uroczystości w Jędrzejowie był zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński. 

W samych superlatywach o Janie Brzezińskim wypowiadał się starosta jędrzejowski, Edmund Kaczmarek, który z wielką przyjemnością przychylił się do życzenia Brzezińskiego.

- Jan Brzeziński jest wielkim entuzjastą marszu Pierwszej Kadrowej. Chciał, by jego awans na stopień oficerski odbył się podczas przemarszu „Kadrówki”. Z ogromną radością przychyliliśmy się do tego życzenia – wyjaśnił starosta Edmund Kaczmarek.

Jan Brzeziński jest członkiem Podziemnego Państwa Polskiego. Z rąk szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, płk Wiesława Święchowicza otrzymał awans na stopień podporucznika.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama