Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 07:38
Reklama

Zobacz „siarkę z piekła rodem”

Jak powstaje siarka? Jaką odgrywa rolę w przyrodzie? Na te pytania można uzyskać odpowiedź udając się na wystawę „Siarka z piekła rodem” w Miedziance koło Chęcin. Jak się okazuje, złocista siarka rodzima potrafi być zarówna niezbędna, jak i szkodliwa dla naszego środowiska.

- „Siarka z piekła rodem” dlatego, że siarka nieodłącznie była związana z piekłem. To przecież w kotłach z siarką gotowali się Ci męczennicy, którzy popełnili wiele grzechów – powiedział prof. Włodzimierz Mizerski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

Siarka na ogół kojarzy się z zanieczyszczeniem powietrza czy wód, ale jak się okazuje jest ona przydatna dla człowieka w jego życiu i działalności. Wystawa ma na celu przybliżenie czym jest siarka, jak się ją wydobywa i jaką rolę odgrywa w przyrodzie. Siarka rodzima prezentuje się pięknie, żółto złoty minerał występował również w naszym regionie.

- Ta siarka nieodłącznie wiąże się z Górami Świętokrzyskimi. Na przykład kopalnia w Rudkach pod Nową Słupią, to przecież była kopalnia pirytu, a piryt to jest siarczek żelaza – dodał prof. Włodzimierz Mizerski.

Warto zaznaczyć, że Polska swego czasu była na czwartym miejscu na świecie w produkcji siarki. Okolice Tarnobrzega to było zagłębie wydobycia tego minerału. Dziś takie miejsca, jak Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego, gdzie corocznie zmieniają się wystawy, ale także sama gmina Chęciny to prawdziwa skarbnica wiedzy dla młodych ludzi.

- Założenie jest, że regularnie będą przyjeżdżać studenci uczelni polskich i zagranicznych i tutaj zdobywać fundamentalną wiedzą - powiedział Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.

Na wystawie możemy zobaczyć bryły siarki rodzimej, jak i występującej w związkach chemicznych. Specjalnie przygotowane plansze przedstawiają informacje m.in. o wydobyciu siarki, jej historii w Polsce i na świecie. Na otwarciu piekielnej siarki pojawili się uczniowie chęcińskiego gimnazjum.

- Wystawa jest bardzo interesująca, mogła się dowiedzieć wiele interesujących rzeczy - powiedziała Anna Mróz, Gimnazjum w Chęcinach.

- Mogłam się dowiedzieć przede wszystkim o tym, gdzie mieszkam - dodała Anna Adamczyk, Gimnazjum w Chęcinach.

Siarka jest niedocenionym minerałem, o którym wciąż niewiele wiemy. Pamiętajmy, że siarka jest nam potrzebna do życia, ale nadmiar jej nam zdecydowanie szkodzi. Niepotrzebna emisja tego minerału do środowiska jest zabójcza, ogromne szkody mogą spowodować np. kwaśne deszcze, ale jak informuje prof. Mizerski – w Górach Świętokrzyskich już nam to nie grozi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama