Organizatorami piątkowej konferencji było Studenckie Koło Historii Najnowszej UJK i Muzeum im. Orła Białego przy pomocy Instytutu Historii UJK . Spotkanie miało przede wszystkim propagować historię regionu.
- W środowisku naukowców kieleckich, także w środowisku naszych młodych badaczy ten wątek regionalny jest bardzo istotny. Większość z nas zajmuje się historią swojego regionu. Łączymy zamiłowanie do historii lokalnej z naszą pracą zawodową i naukową – mówi Barbara Kasprzyk, adiunkt muzeum im. Orła Białego, doktorantka w Instytucie Historii UJK .
Wśród wystąpień znalazło się wiele nawiązań do historii samego Skarżyska, m.in. właśnie Barbara Kasprzyk mówiła o zbiorach regionalnych w muzeum im. Orła Białego w kontekście źródła badań nad dziejami miasta.
- Pomysł narodził się w naszych głowach dużo wcześniej. W zeszłym roku akademickim mieliśmy już taki pomysł, żeby zorganizować właśnie takie wydarzenie przy współpracy muzeum im. Orła Białego – stwierdza Wojciech Cedro, prezes koła Historii Najnowszej, współorganizator konferencji
Konferencja naukowa „Nad Kamienną. W stronę badań regionalnych” to owoc współpracy nawiązanej między Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, a muzeum im. Orła Białego.
- W ubiegłym roku muzeum podpisało umowę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ściśle współpracujemy z Kołem Naukowym Historii Najnowszej i to zaowocowało właśnie pomysłem, by rozpocząć, najlepiej cyklicznie, konferencje naukowe tak, by docierać do młodych ludzi – tłumaczy dyrektor muzeum im. Orła Białego, Monika Kowalczyk - Kogut.
Prelekcje wygłosili doktoranci z różnych ośrodków naukowych, a wysłuchali ich m.in. uczniowie szkół średnich ze Skarżyska.
Muzeum już od jakiegoś czasu otwiera się na młodzież. Ta konferencja jest kierowana przede wszystkim do nich – do młodzieży z naszego miasta. Są tu przedstawiciele praktycznie wszystkich liceów ze Skarżyska
Piątkowe spotkanie było pierwszym, ale nie ostatnim. Zaplanowano, że będą to coroczne, cykliczne konferencje naukowe.
Napisz komentarz
Komentarze