Uczniowie z trzynastu szkół z Jędrzejowa i okolic wzięli udział w obchodach 793. rocznicy śmierci Błogosławionego Wincentego Kadłubka. Widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Księdza Konarskiego w Jędrzejowie zaprezentowano w dość nietypowej formie.
- Dla nas jest to bardzo wyjątkowy dzień, bo on potrafi zachęcić młodych ludzi do zajęcia się tą wyjątkową postacią, do przeczytania kroniki, która nie jest łatwa, ale analizując wszelkiego typu opowiadania i uwagi, możemy odkryć wiele cennych rzeczy. Młodzi fragment przedstawili rapem, więc było to szokujące, bo bajka stała się czymś, co mogło poruszyć każdego – mówi Jolanta Jakubczyk, organizatorka wydarzenia.
- Wszyscy myślą, że konkurs jest przestarzały, ale my też musimy iść troszkę z biegiem czasu. Wiadomo, że najprościej byłoby wyciągnąć kronikę Kadłubka, położyć na stole i przeczytać. Ok. Tylko kto by załapał z młodych ludzi? Nikt. Dzisiaj trzeba tak młodego człowieka zainteresować, by on sam poczuł to pragnienie, że może sam poszukam, poczytam, przetłumaczę i sam się czegoś dowiem. Myślę, że to jest bardzo dobra forma przekazu, a trzeba pamiętać, że istnieje coś takiego, jak rap chrześcijański – mówi ojciec Jakub Zawadzki, wikariusz Sanktuarium Błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.
Kolejną wyjątkową pracę przygotował młody gimnazjalista, Jan Nowosielski, który biorąc udział w konkursie literackim napisał pracę o patronie miasta.
- Ten czternastolatek pomógł nam zrealizować to wyjątkowe spotkanie związane z przeszłością, o której musimy pamiętać i której nie możemy zostawiać – mówi Jolanta Jakubczyk.
- Cieszymy się, że takie wydarzenie i wzrost kultu, ale i poznawanie historii naszego współbrata Błogosławionego Wincentego Kadłubka rośnie i rośnie zainteresowanie wśród młodych ludzi, dla których on może być nie tylko autorem kroniki, ale też zakonnikiem, który bardzo wielu rzeczy może nauczyć – mówi ojciec Zawadzki.
W popołudniowej części, jędrzejowskiej publiczności zaprezentował się Chór Parafialny pod wezwaniem Świętej Cecylii przy Archiopactwie ojców Cystersów po batutą Teresy Lato.
Napisz komentarz
Komentarze