Rewitalizacja jędrzejowskiego rynku wciąż posuwa się do przodu. Mimo, że nie widać jeszcze efektów wizualnych, to prace wciąż idą na przód. Na dzień dzisiejszy ustalono już kwotę, jaką gmina zapłaci za koncepcję pokonkursową, projekt budowlany, projekt wykonawczy oraz nadzór autorski.
- Udało nam się tę kwotę trochę obniżyć w stosunku do propozycji, które pojawiały się w trakcie konkursu, ale i tak jest to niebagatelna kwota blisko pięciuset tysięcy złotych. W ramach tego, przede wszystkim, do połowy maja mamy mieć przygotowaną koncepcję pokonkursową. To jest pokłosie emocji, które pojawiały się ze strony kupców w rynku – mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.
Projektanci zlecili raz jeszcze analizę komunikacyjną. Umożliwi to usprawnienie zmian w kierunkach ruchu, drogach jednokierunkowych lub pozwoli zaproponować rozwiązania upłynniające ruch w momencie likwidacji ronda. W ramach koncepcji pokonkursowej przewidziane jest przygotowanie dokumentacji dotyczącej infrastruktury komunikacyjnej, podziemnej, wodnokanalizacyjnej i teletechnicznej.
- Do tego dochodzi architektura, czyli jeden z elementów, który był w konkursie doprecyzowany. Rozmawiamy tu o Domu Handlowym, bo on wzbudza najwięcej wątpliwości i największe emocje ze strony mieszkańców. Oprócz tego program badań archeologicznych – to jest wymóg narzucony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten program przełoży się później na wykonawstwo, bo on będzie podstawą do badań archeologicznych, które będą musiały być przeprowadzone w ramach zamówienia przed przystąpieniem do budowy nowej płyty rynku – mówi burmistrz Jędrzejowa.
Osoby prywatne oraz instytucje mogą wspólnie z gminą składać wnioski o dofinansowanie w ramach rewitalizacji. Wnioski mogą dotyczyć sfinansowania swoich nakładów inwestycyjnych, ale muszą one być odpowiednio ukierunkowane.
- Nie będzie można przebudowywać swoich lokali i budynków oraz rewitalizować i fizycznie wykonywać remontu na potrzeby handlu, bo jest to wyłączone z dofinansowania. Wchodzi w grę rozwinięcie działalności handlu internetowego – mówi Marta Pędzik-Prawda, naczelnik Wydziału Inwestycji i Utrzymania Infrastruktury Technicznej w Urzędzie Miasta w Jędrzejowie.
- Dzięki podmiotom zewnętrznym, partnerom w procesie rewitalizacji, będzie większa liczba punktów, które podniosą naszą atrakcyjność, atrakcyjność naszego projektu i dadzą większe szanse na uzyskanie dofinansowania, a z drugiej strony dadzą przedsiębiorcom możliwość o ubiegania się o dofinansowanie do 50% kosztów ich projektów – dodaje burmistrz, Marcin Piszczek.
Kolejnym etapem prac będzie wykonanie dokumentacji budowlanej, projektowanie wykonawcze i uzyskanie pozwoleń na budowę. Wykonanie koncepcji pokonkursowej przewidziane jest do 13 maja bieżącego roku.
Napisz komentarz
Komentarze