Dziś Jędrzejów liczy około 16 tys. mieszkańców. Miasto Zegarów położone w malowniczych krajobrazach Ponidzia przyciąga przede wszystkim swoją historią, która jest wyjątkowa dla tego miejsca, bo na terenie dzisiejszego Jędrzejowa istniała niegdyś osada o nazwie Brzeźnica.
- Od tego zaczyna się historia tej ziemi, ta którą znamy i została spisana. Około 130 lat po przybyciu do Jędrzejowa Cystersów udaje się im doprowadzić do nadania temu miastu praw miejskich i powstania Jędrzejowa – powiedział Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.
Dynamiczny rozwój Jędrzejowa to druga połowa XIX wieku i budowa linii kolejowej łączącej Iwanogród, czyli Dęblin z Krakowem i Zagłębiem. Wtedy następuje rozwój i demograficzny i gospodarczy miasta. Cystersi odciskają cały czas piętno nad Jędrzejowem i wracają po II wojnie światowej. Ważną postacią dla Jędrzejowa jest przede wszystkim błogosławiony Wincenty Kadłubek. I to dzięki pani Jolancie Jakubczyk, postać Kadłubka stała się patronem miasta.
- Dla mnie Kadłubek to jest taka siła, która daje mnie normalnie funkcjonować - powiedziała Jolanta Jakubczyk, nagrodzona.
Pani Jola wraz z ojcem opatem Edwardem Stradomskim podczas uroczystości odebrali specjalne podziękowania za wkład i zaangażowanie dla Jędrzejowa i uzyskanie tego patronatu. Z niecierpliwością czekają, aż błogosławiony Wincenty Kadłubek stanie się świętym.
- Ja mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy przeżywać duże uroczystości, wtedy Wincenty Kadłubek będzie świętym - dodał o. opat Edward Stradomski, Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie.
Jędrzejów to małe miasto, ale pomimo kryzysu gospodarczego, który dotyka całe województwo – prężnie się rozwijające. I choć powszechnie mówi się, że świętokrzyskie się wyludnia, są i tacy, którym w Jędrzejowie mieszka się dobrze.
Sobotnie uroczystości uświetnił koncert pt. „...w serca kajeciku...", podczas którego twórczość Wojciecha Młynarskiego zaprezentowała Kompania Artystyczna „Strych Dziadka Hieronima".
Napisz komentarz
Komentarze