Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 14:25
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Tężnia za... kilka lat

Busko-Zdrój czeka jedna z największych inwestycji, na którą miasto chce pozyskać dotację unijną. Cały czas trwają prace nad projektem budowy tężni. Obiekt w części uzdrowiskowej na pewno przyciągnie jeszcze większą ilość turystów i kuracjuszy. Jednak na tę inwestycję trzeba będzie jeszcze poczekać. Budowa ma ruszyć dopiero w 2018 roku.

Już za kilka lat ten teren będzie wyglądał zupełnie inaczej. W miejscu drzew i alejek stanie tężnia. Taka z prawdziwego zdarzenia. Na wzór tych, jakie są w Ciechocinku czy Wieliczce. Tężnia ma powstać według projektu pracowni architektonicznej 2pm, która wygrała konkurs.

- Tężnia będzie bardzo atrakcyjna, ale przede wszystkim ma stworzyć klimat dla osób, które chcą oddychać powietrzem z solanką i tymi mgłami, które będą się pojawiać w układzie tych ścian wykonanych z drewna – powiedział Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju. 

Tężnia powstanie w centralnej części Parku Zdrojowego. W samym sercu obiektu będzie znajdował się przeszklony pawilon mieszczący pijalnię wód i oranżerię. Tężnia ma być jedną z największych w kraju, będzie w niej panował mikroklimat, sprzyjający leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych i zatok. Taki pomysł podoba się zarówno mieszkańcom, jak i kuracjuszom Buska.

- Mnie się wydaje, że to dobry pomysł, bo ja do Ciechocinka jeżdżę i tam są tężnie i to jest wspaniała rzecz – powiedziała kuracjuszka.

To, co zyska Busko na wybudowaniu tężni wraz z pijalnią wód, to przede wszystkim jeszcze większa ilość turystów. Takie obiekty, szczególnie w strefie uzdrowiskowej, przyciągają kuracjuszy z całego kraju. Ale to przy okazji wykorzystanie potencjału naszego regionu.

- To jest taka atrakcja. Wiemy, że takich tężni pojawiło się w naszym kraju już kilka. My głównie ze względu na to, że mamy taki potencjał i minerały jakimi są solanki, chcemy to wykorzystać - dodał Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju. 

Jeśli uda się pozyskać dotację unijną, to prace rozpoczną się w 2018 roku i będą trwać minimum 1,5 roku. Koszt budowy jest szacowany na 15 milionów złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama