Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 09:20
Reklama

O krwi pępowinowej z mieszkańcami województwa

Jeszcze kilka lat temu pozyskiwanie krwi pępowinowej nie było tak powszechne jak dzisiaj, jednak z czasem okazało się, że jest to bardzo cenny materiał do walki z wieloma chorobami. By jeszcze bardziej uświadomić społeczeństwo o potrzebie pozyskiwania tego bezcennego daru, Publiczny Bank Komórek Macierzystych w Podzamczu Chęcińskim otworzył swoje drzwi dla mieszkańców naszego regionu.

Przez cały piątek dzieci, młodzież oraz dorośli mogli zapoznać się z działalnością Publicznego Banku Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Zwiedzanie laboratoriów uzupełniono o prezentację szeregu doświadczeń związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem krwi pępowinowej.

- Chcielibyśmy zapoznać ze specyfiką naszej pracy, z naszą działalnością, ofertą badań, jakie wykonujemy oraz wynikami prac, które do tej pory zrobiliśmy. Możemy odpowiedzieć na pytania nurtujące przyszłe mamy, dotyczące krwi pępowinowej i działalności Publicznego Banku, ale pokazać także tę część naukową i pokazać dzieciom, że nauka to dobra zabawa – mówi Joanna Gleńska-Olender, kierownik Publicznego Banku Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.

Najmłodsi chętnie brali udział w warsztatach z mikroskopami oraz ciekłym azotem.

- Kiedy wsadziliśmy mandarynkę do ciekłego azotu to mandarynka zamarzła, a balon się skurczył, ale wrócił do swoich rozmiarów i zrobiliśmy jeszcze mgłę – mówi Kuba.

Dzień otwarty Publicznego Banku Komórek Macierzystych był również okazją do zadawania pytań, których odwiedzający mieli wiele.

- Ludzie najczęściej pytają, jak nam się tu pracuje. Pytają co z tymi komórkami, jak je izolujemy, jak je przechowujemy, jak wygląda taka komórka macierzysta – mówi Joanna Gleńska-Olender.

Publiczny Bank Komórek Macierzystych Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim powstał w ramach projektu finansowanego z funduszy unijnych. Jest to odpowiedź na europejskie rezolucje o dobrowolnym i nieodpłatnym dawstwie tkanek i komórek. Ma to na celu pomoc w znalezieniu odpowiedniej liczby dawców i ratowaniu chorych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama