Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 06:35
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie?

Złoto, kadzidło i mirra niesione przez Kacpra, Melchiora i Baltazara. Za nami Święto Objawienia Pańskiego. 6 stycznia w 14 miejscowościach w regionie Trzej Królowie przeszli w uroczystym orszaku. W Samsonowie w gminie Zagnańsk orszaki były aż trzy. O tej tradycji nie pozwalają zapomnieć mieszkańcy, którzy mimo mrozu, całymi rodzinami uczestniczyli w wydarzeniu.

Ewangelia według Mateusza pisze o Mędrcach ze Wschodu, jednak w naszej tradycji utarło się, że są to trzej królowie, poszukujący nowo narodzonego króla Żydów. Drogę wskazywała im Gwiazda Betlejemska. Mędrcy nieśli ze sobą złoto, kadzidło i mirrę, symbolizujące bogactwo, boskość i i cierpienie. Święto Trzech Króli to jedno z najstarszych w historii chrześcijaństwa.

- Święto Objawienia Pańskiego ma na celu pokazanie, że Bóg przychodzi na świat, do każdego z nas – mówi ks. Zbigniew Krzyszkowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Samsonowie Piechotnych.

Właśnie o tym mają nam przypominać organizowane 6 stycznia orszaki. Ulicami Samsonowa Piechotnych w gminie Zagnańsk w środę przeszły trzy. Jeden prowadzony przez afrykańskiego króla, Baltazara, drugi przez króla azjatyckiego, Melchiora i trzeci przez europejskiego Kacpra. W królewskie role wcielili się Rafał Szpak, dyrektor jednego z kieleckich szpitali i jednocześnie mieszkaniec gminy Zagnańsk, Henryk Milcarz, także pochodzący stąd i gościnnie Michał Godowski, kielecki starosta.

- Jest to dobra forma odnoszenia się do tradycji – mówi Henryk Milcarz, w roli króla Kacpra.
- Atmosfera jest fantastyczna, a przy niej przesłanie religijne jest zachowane – dodaje Michał Godowski, w roli Melchiora.

Orszaki, których początek stanowiła Święta Rodzina i Trzej Królowie, wyruszyły sprzed kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Kolędników na drugim w historii gminy takim przemarszu nie brakowało.

- Bardzo się cieszymy, że jest taka frekwencja. Orszak jest już po raz drugi. Liczymy, że stanie się tradycją w naszej gminie – przyznaje Szczepan Skorupski, wójt gminy Zagnańsk.

Na trasie procesji odgrywano sceny, nawiązujące do biblijnych przekazów. Jedną z nich była symboliczna walka dobra ze złem.

W ruinach zabytkowej huty „Józef” uczestnicy orszaku, na czele z królami, oddali dzieciątku Jezus pokłony i złożyli niesione dary.

Orszak, w którym uczestniczyło kilkuset mieszkańców gminy, zorganizowali wspólnie Parafia Rzymskokatolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Samsonowie Piechotnych, tutejszy Zespół Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Gimnazjum im. Jana Pawła II, przy wsparciu Urzędu Gminy w Zagnańsku.

W Święto Objawienia Pańskiego w kościołach katolickich święci się kredę, którą oznacza się drzwi domów. Litery K+M+B to skrót od łacińskiego „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama