Długo wyczekiwana obwodnica Włoszczowy ma wreszcie szansę na realizację. W ostatnią środę odbyła się wizja lokalna, która miała pomóc w znalezieniu argumentów za tym, by ta ważna inwestycja drogowa powstała w pełnym zakresie. Za takim rozwiązaniem mocno argumentują władze lokalne.
- Dzisiaj spotykamy się tutaj wspólnie z panem marszałkiem, Adamem Jarubasem i dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby w terenie zobaczyć, jak ta koncepcja przebiegu obwodnicy jest planowana – mówi Grzegorz Dziubek, burmistrz Włoszczowy.
- Chodzi nam przede wszystkim o to, żeby odciążyć rynek. Barierki bez przerwy są niszczone przez samochody ciężarowe, które przejeżdżają przez centrum. Tutaj na ulicy Jędrzejowskiej mamy duże zakłady, więc przebieg obwodnicy, jeśli chodzi o to miejsce, byłby zlokalizowany w tych okolicach i myślę, że ten problem transportu byłby rozwiązany – dodaje Jerzy Suliga, starosta włoszczowski.
Realizacja budowy włoszczowskiej obwodnicy to bardzo duże zadanie i jedno z większych tego typu realizowanych na terenie województwa.
- Najpewniej jednak, z uwagi na mnogość tych inwestycji w województwie świętokrzyskim, zrealizujemy tę obwodnicę w etapach. Jestem głęboko przekonany, że dla Włoszczowy to wariant optymalny, czyli tych dwóch etapów i wyjścia w kierunku drogi na Radomsko. Za nim optują władze powiatowe i gminne – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Po konsultacjach społecznych gotowa jest już koncepcja przebiegu obwodnicy. W trakcie wykonywania jest dokumentacja techniczna.
- Realizowana jest w tej chwili przez projektanta, który wykonuje dokumentację, koncepcja trzecia. Były przeprowadzane konsultacje społeczne w powiecie włoszczowskim, gdzie mieszkańcy ulicy Głowackiego opowiedzieli się za trzecim rozwiązaniem, czyli zupełnie wychodzącym poza miasto – mówi starosta włoszczowski.
Koszt inwestycji to kwota ponad 80 milionów złotych, jeśli obwodnica powstałaby w pełnym wariancie.
- Trzeba pamiętać, że Program Infrastruktury Transportowej przyjęty dla województwa świętokrzyskiego to jest ponad półtora miliarda złotych. Środków jest około sześciuset, siedmiuset milionów i będziemy szukać ich nie tylko w Regionalnym Programie Operacyjnym, ale i w budżecie centralnym. Są to inwestycje bardzo dla województwa potrzebne – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na przełom 2016 i 2017 roku.
Napisz komentarz
Komentarze