Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 07:32
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Jędrzejów przeciw przemocy

Już po raz kolejny w jędrzejowskim Centrum Kultury odbyły się szkolenia dla zespołu interdyscyplinarnego zajmującego się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Zajęcia poprowadziła kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” dzięki zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie i wsparciu burmistrza, Marcina Piszczka.

Gmina Jędrzejów może poszczycić się szeregiem skutecznych działań przeciw przemocy w rodzinie, realizowanych na jej terenie od blisko dziesięciu lat. W ramach programu „Razem Bezpieczniej” prowadzone są szkolenia, warsztaty oraz spotkania z ofiarami i sprawcami. Idea ta sprawdza się w praktyce i przynosi pozytywne skutki.

- To wynika ze współpracy z bardzo szerokim spectrum instytucji, urzędów, szkół i placówek oświatowych, które mają na co dzień kontakt z przemocą – mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

- Staramy się objąć szkoleniami jak największą grupę instytucji, które potem stanowią dla nas wsparcie w pracach na rzecz ludzi doznających przemocy oraz osób do pracy ze sprawcami – dodaje Jolanta Sajdak, pedagog szkolny.

Na problemy związane z agresją wypracowano metodę współdziałania, by pomóc rodzinom borykającym się z przemocą. Skutecznym działaniem było wprowadzenie „Niebieskiej Katy”.

- „Niebieska Karta” nie jest orzeczeniem o popełnieniu przestępstwa. To jest sygnał o podejrzeniu, że w danej rodzinie pojawiło się zjawisko przemocy oraz sygnał dla instytucji i poszkodowanych do tego, że jest nad czym pracować. To pomoc członkom tej rodziny, osobie doznającej przemocy i osobie stosującej przemoc oraz dzieciom w wyjściu z tej trudnej sytuacji – mówi Grażyna Szot, specjalista terapii uzależnień.

- Dla każdej rodziny jest utworzona grupa, która dostrzega problemy. Jeżeli są małe dzieci i uczniowie to wtedy nauczyciele i pedagodzy, jeżeli jest problem alkoholowy to członkowie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jeżeli są problemy z agresją to policja – dodaje ojciec Marek Żychowski, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jędrzejowie.

- Przemoc to, i sprawca, i ofiara, i dzieci, i dorośli, i mężczyźni, i kobiety, więc ten problem trzeba traktować wielopłaszczyznowo – mówi burmistrz Piszczek.

Kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Renata Durda, pozytywnie wypowiadała się o działalności jędrzejowskiego zespołu do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

- Obserwuję to, co się dzieje w Jędrzejowie od kilku lat, bo od kilku lat mam przyjemność szkolić osoby, które tutaj tworzą system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Myślę, że takich gmin jak Jędrzejów jest niewiele w Polsce, dlatego że skala zaangażowania różnych osób jest imponująca, jak na tej wielkości gminę. To też nieustające podnoszenie swoich kompetencji. Zawsze to podziwiam w ludziach, bo wymaga to dużego zaangażowania. Nikt za to nie płaci i trzeba to czasami robić kosztem własnych pieniędzy i własnego wolnego czasu – mówi Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy „Niebieska Karta”.

Na terenie gminy Jędrzejów problem z przemocą w rodzinie jest na podobnym pułapie, jak w innych częściach kraju. Statystycznie z agresją boryka się od 20 do 30% polskich rodzin i osób dorosłych, co nie jest wynikiem wyróżniającym na tle innych państw europejskich, zaś „Niebieska Karta” obejmuje zaledwie kilka procent potrzebujących pomocy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama