Od kilku lat świadomość naszego społeczeństwa na temat ekologii wciąż rośnie. Choć jeszcze dużo brakuje nam do praktykujących już sąsiadów z zachodniej granicy, to już segregujemy śmieci, chronimy przyrodę czy oszczędzamy wodę i energię. Mieszkańców naszego regionu zapytaliśmy,czy są eko.
- Segreguję papier, nakrętki, wszystko do osobnych worków i później wszystko to wyrzucam do osobnych kontenerów – powiedziała mieszkanka Kielc.
- Ja odczuwam różnicę gdy jem zupę w proszku, pić mi się chce, no nie jest to dobre – dodała inna mieszkanka regionu.
- Staram się, ale bez przesady. Nie do końca wierzę w tę zdrową żywność – powiedział mieszkaniec świętokrzyskiego.
Z ekologiczną żywnością jednak jesteśmy na bakier, lubimy ją, doceniamy za smak, ale na sklepowej półce wybieramy tę tańszą.
- Nie wiadomo skąd robi się taka cena. My mamy ceny 30% - 50% wyższe od konwencjonalnych, takie dostajemy na punktach skupu - powiedziała Elżbieta Juszczyk, gospodarstwo ekologiczne w Kostkach Małych.
Niestety produkty ekologiczne często są droższe od tych tradycyjnych, a to dlatego, że bardziej pracochłonna jest ich uprawa.
- Przede wszystkim część prac wykonuje się mechanicznie, ale znaczną część ręcznie, rodzinnie z motykami wychodzimy w pole, pielimy wszystko ręcznie – dodała pani Elżbieta.
Pani Elżbieta z Kostek Małych w swoim gospodarstwie zajmuje się ekologiczną uprawą kapusty, szpinaku, pietruszki czy truskawek. Żywność ekologiczna to taka, która uprawiana jest na terenach o czystych glebach, powietrzu i wodzie. W takich gospodarstwach przede wszystkim stosowane są ścisłe metody produkcji, na bieżąco kontrolowane, m.in przez Sanepid czy Agencję Restrukturyzacji.
- Próbki są pobierane po przekątnej przez całą długość pola – mówi Elżbieta Juszczyk.
Pani Elżbieta najlepiej wie, że warto jeść i warto zainwestować w ekologiczną żywność. Sama dba o to, aby jej produkty były najwyższej jakości.
- Te produkty ekologiczne są zdrowe, można je podawać bezpiecznie każdemu i dzieciom i starszym ludziom, nie zawierają żadnych środków chemicznych – dodała pani Elżbieta.
Ostateczny wybór oczywiście należy do nas. Nie zważając na eko-modę, tylko na własne zdrowie, warto się zastanowić, co będzie dla nas po prostu zdrowsze.
Napisz komentarz
Komentarze