Po roku od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę, oficjalnie oddano do użytku nową filię Uniwersytetu Warszawskiego. Obiekt znajduje się w nieczynnym kamieniołomie „Rzepka” i zajmuje powierzchnię 5,5 hektara. Inwestycja jest owocem współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Starostwem Powiatowym w Kielcach i gminą Chęciny.
- Ma być to, przede wszystkim, baza dydaktyczno-naukowa. Tutaj będą się odbywały praktyki studenckie, szkolenia i kursy geologiczne. Będą tu przyjeżdżali naukowcy, którzy będą chcieli prowadzić badania w Górach Świętokrzyskich. Obiekt jest wyposażony w laboratoria z bardzo nowoczesną aparaturą – mówi profesor Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
- Z jednej strony studenci będą tu odbywali praktyki już po pierwszym roku, a z drugiej naukowcy będą prowadzić badania i analizy w swoich laboratoriach. Będą też realizowali projekty dla przemysłu przy wykorzystaniu nauk geologicznych – dodaje Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dzień otwarcia zbiegł się z wyjątkowym wyróżnieniem, jakie przypadło w udziale Europejskiemu Centrum Edukacji Geologicznej.
- Otwarcie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej zbiegło się z przyznaniem temu obiektowi najwyższej nagrody wśród obiektów użyteczności publicznej. Jest to wyróżnienie, przede wszystkim, dla architektów, ale to oznacza również, że wykonawcy mieli tutaj dobrą rękę i sam pomysł, by w Górach Świętokrzyskich zlokalizować ten obiekt był strzałem w dziesiątkę – mówi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Oprócz wartości edukacyjnej, obiekt stanowił będzie nie lada atrakcję turystyczną gminy Chęciny.
- Myślę, że to jest taka nasza kolejna perełka i miejsce, z którego jesteśmy bardzo dumni. To miejsce, które ma niezwykłe znaczenie w życiu gminy i miasta Chęciny, zarówno w aspekcie promocji naszej gminy, ale również w aspekcie gospodarczym – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.
- Będąc tutaj kilka tygodni temu spotkałem zwykłych turystów, którzy przyjeżdżają, zostawiają samochód na parkingu i robią sobie spacer dookoła Centrum. Wchodzą na ścianę kamieniołomu, by zobaczyć jak to wszystko wygląda z góry. Widać, że obiekt robi wrażenie na wszystkich – mówi rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
Inwestycja to również wyjątkowa wizytówka dla samego województwa świętokrzyskiego.
- Ja myślę, że to wyjątkowa wizytówka dla województwa, bo będzie przyciągała naukowców z Polski i z Europy, ale też będzie pokazywała, że województwo jest dynamiczne, rozwijające się i to nie jest tylko województwo piękne, ale ma też silną kadrę akademicką i pomysły na rozwój – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Walory obiektu docenili również goście zaproszeni na uroczystość otwarcia.
- To się wszystko z wody wzięło i na wodzie kończy. Pan burmistrz wspominał, że tu są pokłady triasu i dewonu, czyli to jest mniej więcej ten pokład i poziom, z którego my czerpiemy wodę i podajemy ją mieszkańcom Kielc i okolic. Obserwując tu te złoża możemy mieć wyobrażenie, w jakich warunkach woda, która podajemy egzystuje i nabiera najlepszych walorów smakowych i zdrowotnych – mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich.
Całkowity koszt projektu to kwota niespełna 31 milionów złotych dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
Napisz komentarz
Komentarze