Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:47
Reklama
Reklama

Międzynarodowe spotkanie przedstawicieli sądownictwa w Chęcinach

Od 12 do 14 października na terenie Chęcin goszczą przedstawiciele sądownictwa z kilku miast Ukrainy. Wśród przybyłych znaleźli się sędziowie ze Stanisławowa, Lwowa, Winnicy oraz wykładowcy z Narodowego Uniwersytetu im. Ivana Franki we Lwowie i Uniwersytetu Narodowego w Czerniowicach.

Dwa lata temu, podczas konferencji u marszałka województwa świętokrzyskiego doszło do spotkania przedstawicieli sądownictwa Polski i Ukrainy. Wtedy też padł pomysł zorganizowania konferencji na temat funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, która pod hasłem „Niezawisłość sędziów w Europie Środkowo-Wschodniej” odbyła się 12 października w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

- Jak wiadomo, w tej chwili państwo ukraińskie buduje swoje struktury państwowe. Jednym z istotnych elementów, jest niewątpliwie, funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma już za sobą pewien okres czasu, kiedy ukształtowały się pewne instytucje i dlatego prowadzimy dyskusje na temat tego, jakie zostały popełnione błędy i co dobrego można jeszcze zrobić – mówi Wojciech Merta, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach.

- Mamy bardzo podobny system sądowy na Ukrainie. System istniej, tylko mechanizmy nie pracują tak, jak powinny. Potrzebujemy reform i to, co się dzieje teraz, w związku z sytuacją na Ukrainie, jest najlepszym czasem na zmiany – mówi Tamila Shutak, wicekonsul w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Krakowie.

- Na Ukrainie obecnie przeprowadza się wiele reform i jedną z nich jest reforma sądownictwa. Ukraina, która podpisała umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, również wykorzystuje europejskie doświadczenia. Dziękujemy za zaproszenie na tę konferencję i myślę, że doświadczenie polskich kolegów będzie przydatne dla naszych reform – mówi Vasyl Artymovych, wiceprezes Sądu Gospodarczego Obwodu Lwowskiego.

Spotkanie udowodniło, jak ważna jest niezawisłość sądownicza, zarówno dla Polski, jak i dla naszego wschodniego sąsiada.

- Myślę, że tak jak dla Europy, tak i dla Ukrainy niezawisłość sądów jest bardzo ważna i od tego, na ile władza sądownicza jest niezależna, na tyle sądy będą chronić we właściwy sposób prawa i wolność obywateli, a także przedmioty gospodarcze – mówi Vasyl Artymovych.

- Potrzebujemy wymiany tych doświadczeń i musimy też uczyć się, jak te mechanizmy uruchomić jak najszybciej na Ukrainie. Potrzebujemy tych reform i takie spotkania oraz tego rodzaju konferencje są dla nas bardzo ważne – dodaje Tamila Shutak.

Wizyta ukraińskich gości to również doskonała integracja oraz możliwość zaprezentowania przybyłym atrakcji gminy i miasta Chęciny.

- Każda konferencja, każde sympozjum ma to do siebie, że merytoryczne osoby, które występują na takich wydarzeniach chcą zakosztować również widoków, poznać historię danego miejsca, w których odbywa się takie czy inne wydarzenie. Przy tej okazji goście z kraju, jak i z zagranicy będą mogli poznać historię naszej gminy i naszego miasta – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.

Jak poinformował nas prezes Wojciech Merta, istnieje już nieoficjalna współpraca w zakresie wymiany danych i pomysłów pomiędzy Sądem Okręgowym w Kielcach, a sądami, których przedstawiciele gościli na tegorocznej konferencji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama