Ekologiczna żywność, propagowanie zdrowego stylu życia, EKO bieg, warsztaty, konkursy i mnóstwo atrakcji dla każdego, bez względu na wiek – to wszystko czekało na uczestników Rodzinnego Festynu Ekologicznego w Podzamczu Chęcińskim.
- Jako Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne szukamy partnerów, z którymi chętnie będziemy promować w przyszłości właśnie takie proekologiczne zachowania, ponieważ są one istotne ze społecznego punktu widzenia. Ważne jest, żebyśmy wiedzieli jak zdrowo się odżywiać, jak zadbać o swój organizm, o swoje zdrowie, kondycję fizyczną. Jak zatroszczyć się o to wszystko, co nas otacza. Chcemy się aktywnie włączać w działalność edukacyjno – szkoleniową i skierować ją do najmłodszych, żeby im pokazać, że warto dbać o siebie i środowisko – wyjaśnia Michał Piast, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim.
Każdy z wystawców, który pojawił się w weekend w Centrum Naukowo – Technologicznym miał jeden wspólny cel, a mianowicie edukację ekologiczną. Każdy robił to w inny, ale równie ciekawy sposób.
- Postanowiliśmy zaproponować „Laboratoryjne pachnidełka”, czyli warsztaty z robienia ekologicznych kosmetyków z wykorzystaniem reakcji chemicznych, które zachodzą podczas robienia takich kosmetyków i podczas ich wykorzystywania - opowiada doktor Urszula Wrońska, przedstawicielka MiniLab.
- Przygotowaliśmy saturator. To odnowiony sprzęt, pamiętający czasy PRL-u, a dlatego jest on interesującym gadżetem i atrakcją, że podajemy w nim wodę prosto z kranu. Woda ta jest przebadana i można ją pić bez względu na wiek – dodaje rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich, Ziemowit Nowak.
Podczas imprezy odbył się także Bieg o Puchar Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach dla osób pracujących w instytucjach związanych z ochroną środowiska. Dlaczego fundusz postanowił włączyć się w akcję?
- Wszystkie rzeczy, które dzieją się wokół edukacji ekologicznej, rodzinnej, praktycznej, czy książkowej zawsze są dobre, dlatego, że musimy to upowszechniać, mówić o przyrodzie, o ekologii. Równocześnie uczyć wszystkie pokolenia, żeby efekt końcowy był pozytywny – twierdzi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzej Pałys.
Pomimo ulewnego deszczu i brzydkiej pogody nie zabrakło również samych uczestników. I to zarówno tych starszych, jak i dzieci. Zuzia, dla której impreza była nie tylko świetną zabawą, ale również możliwością nauki czegoś nowego, wygrała bieg zorganizowany dla najmłodszych.
- Gram w badmintona, tenisa i czasami biegam, bo ścigam się z siostrą cioteczną – mówi Zuzia.
Dzieci na co dzień są bardzo ruchliwe i często spędzają czas aktywnie. A jak to jest w przypadku dorosłych?
- Sport to zdrowie. W zdrowym ciele, zdrowy duch. Uprawianie sportu jest moim zdaniem podstawą w dzisiejszych czasach, ponieważ widzimy, co się dzieje. Dzieci powinny jak najwcześniej zdobywać takie nawyki zdrowego stylu życia. Stąd też taki pomysł, żeby wziąć udział w eko biegu – odpowiada Dariusz Gorzelak, uczestnik EKO Biegu.
- Powinno coraz więcej osób uczestniczyć w takich imprezach ze względu na zdrowy styl życia i szerzenie takich zdrowych postaw – dodaje Greta Kościołek, uczestniczka EKO Biegu.
Obecnie coraz częściej promuje się ekologiczną żywność i zdrowy styl życia. Akcja taka jak ta, jest tego świetnym przykładem. Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim planuje już kolejne imprezy o podobnej tematyce.
Napisz komentarz
Komentarze