Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:43
Reklama
Reklama

Tłumy na Święcie Chleba. Było pysznie i tradycyjnie

Święto Chleba, które w niedzielę miało miejsce w Parku Etnograficznym w Tokarni przyciągnęło tłumy mieszkańców całego regionu. Imprezie towarzyszyło przede wszystkim tradycyjne wypiekanie chleba, którego odwiedzający mogli spróbować.

Słońce, piękne widoki Gór Świętokrzyskich i zapach tradycyjnego, wiejskiego chleba. Kilka tysięcy osób odwiedziło Park Etnograficzny w Tokarni podczas niedzielnego Święta Chleba. Głównym punktem była chata Mała Kalina, gdzie gospodynie z Muzeum Wsi Kieleckiej wypiekały różne rodzaje chleba.

- Każdy powraca w tej chwili do korzeni, każdy chciałby zjeść dobry chleb. Tu w Skansenie pieczemy w piecu chlebowym, jak dawniej bywało. Natomiast w domu każdy z nas też może upiec chleb, musi tylko spełnić kilka warunków. Musi kupić prawdziwą mąkę w młynie, trzeba zrobić zaczyn na chleb. No i ważne są dodatki, czy będziemy piec na serwatce, na kefirze, czy kwaśnym mleku – powiedziała Małgorzata Pawlik, Muzeum Wsi Kieleckiej.

Na miejscu można było również zobaczyć obrzęd młócenia cepem czy przemiał zboża. Na odwiedzających czekało wiele stoisk z własnymi wyrobami i wypiekami. Same pyszności przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wolicy.

- Przygotowałyśmy pierogi, gulasz wolicki, smalec wolicki, to wszystko jest wykonywane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich i panów, bo również mamy panów – powiedziała Beata Gad z KGW z Wolicy.

Święto Chleba to tradycja, która mimo upływu lat nadal jest kultywowana i nadal cieszy się zainteresowaniem mieszkańców.

Chleb jest symbolem dostatku i ciężkiej, codziennej pracy rolników. Podczas świętowania nie zapominali o tym świętokrzyscy parlamentarzyści.

- Dzisiejszy dzień jest podziękowaniem dla tej ciężkiej pracy. Jest czas na pracę i czas na odpoczynek. Dzisiaj mam nadzieję, że wszyscy, którzy tu są, doceniają ciężką pracę rolnika - powiedziała Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej.

Na Święcie Chleba obecny był również Minister Spraw Zagranicznych, Grzegorz Schetyna.

- Tu jest polska w pigułce. Tu się wszystko działo. Ta historia świętokrzyskiej wsi to jest również historia II wojny światowej, Armii Krajowej i całej naszej tożsamości ostatnich stuleci - powiedział Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Zagranicznych.

Pomimo wesołej atmosfery i wielu atrakcji, nie sposób było ominąć trudnej sytuacji rolników i tegorocznej suszy.

Świętokrzyskie zwyczaje i tradycje, jak pokazało Święto Chleba nadal są kultywowane i nadal będą, dzięki takim wydarzeniom, jak to niedzielne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama