Zmiany w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym dotyczą zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy. Na polskim ustawodawcy przeredagowanie przepisów wymogła dyrektywa Parlamentu Europejskiego.
Co się zmieni? Po pierwsze, firmy które zajmują się zbieraniem odpadów, od wejścia w życie nowych zapisów ustawy, nie będą mogły zabierać niekompletnego sprzętu. Co więc zrobić z takimi urządzeniami? Konsument będzie mógł oddać je do punktu selektywnej zbiórki odpadów lub w ramach mobilnej zbiórki zużytego sprzętu. Służyć to ma przede wszystkim zapobieganiu oddawania poszczególnych elementów elektroniki na złom – jest to szkodliwe dla środowiska.
- Zmiany, które będą wprowadzone w ustawie o zużytym sprzęcie budzą pewne wątpliwości, czy istniejące podmioty będą w stanie zebrać cały sprzęt z rynku – komentuje Anna Wójcik, kierownik ds. ochrony środowiska i ADR.
Zgodnie z nowym brzmieniem ustawy, przedsiębiorca detaliczny zobowiązany będzie do bezpłatnego odbioru sprzętu „drobnego” - ładowarek, suszarek i tym podobnych, bez wymogu kupna nowych urządzeń. Jeśli zaś sprzedawca dostarczy do naszego domu nową lodówkę, stara musi być przez niego bezpłatnie odebrana.
Napisz komentarz
Komentarze