Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach działa już od pewnego czasu. Po odbiorach technicznych, budynki już funkcjonują, a pierwsi studenci geologii odbywają już w nim praktyki.
- Cieszy nas fakt, że tu już pobierają nauki studenci odbywający praktyki. Tu się uczą geologii na skałach ziemi chęcińskiej i taka była idea i cel, aby to miejsce było ośrodkiem dydaktycznym i służącym dla studentów, nie tylko Uniwersytetu Warszawskiego, ale i studentów z całej Europy i świata – mówi Robert Jaworski, burmistrz gminy i miasta Chęciny.
- Przede wszystkim jest tu niesamowicie nowocześnie. To wielokrotnie przewyższa komfortem pracy nasze poprzednie, różne miejsca w których odbywaliśmy kursy terenowe. Najpiękniejsze są widoki, te które nas otaczają – mówi dr hab. Anna Żylińska, pracownik wydziału geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Budynki Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej są bardzo nowoczesne i innowacyjne. Goście z Warszawy bardzo chwalą sale dydaktyczne, okazałą aulę oraz komfortowe pokoje.
- Zakładane było i myślę, że będzie to realizowane, że nie tylko geolodzy, ale i inne kierunki przyrodnicze będą przyjeżdżać tu na różnego rodzaju konferencje, sympozja naukowe. Myślę, że i nasi mieszkańcy będą mogli podziwiać ten obiekt, a uczniowie z naszych szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli tu uczestniczyć w różnych wydarzeniach naukowych – mówi Robert Jaworski.
Obiekt stanowi doskonałą promocję dla miasta i gminy Chęciny. Okazuję się jednak, że okolica jest doskonale znana zarówno wykładowcom, jak i studentom Uniwersytetu Warszawskiego.
- My znamy ten kamieniołom. Wielokrotnie z grupą zdarzało mi się tu przychodzić podczas prowadzenia kursu i chociażby uczyć pomiarów geologicznych. Więc znamy tę lokalizację, ale chyba nikt się nie spodziewał, że w bardzo szybkim czasie, od momentu zrobienia pierwszego wykopu czy wmurowania kamienia węgielnego, ten ośrodek tu powstanie. Nie było tej pewności, że będziemy mogli pod koniec lipca zainaugurować pobyt na kursie właśnie w tym ośrodku – mówi Anna Żylińska.
Uroczyste i oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej odbędzie się 15 października bieżącego roku.
Napisz komentarz
Komentarze