W miniony piątek oficjalnie zakończono projekt dotyczący inwestycji twardych, pozwalających na rozbudowę, remont oraz dobudowę obiektów w Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Projekt miał za zadanie poprawę dotychczasowych warunków dla beneficjentów oraz zwiększenie kwalifikacji pracowników.
- To była wspaniała realizacja. Po tych obiektach, które zostały uruchomione, ja zachęcam wszystkich żeby zobaczyli, jak polepszyła się baza, warunki i możliwości, zarówno dla domowników, ale i dla pracowników. Ciężkie przypadki mają możliwość obsługi higienicznej i rehabilitacyjnej, ilość sprzętu, warunki lokalowe – to są wszystko niewyobrażalne plusy tego projektu. Realizacja przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Jestem zachwycona – mówi Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski.
- Co w tym domu się zmieniło? Mogę powiedzieć, że bardzo dużo. Przybyło kilka miejsc do terapii zajęciowej, przybyły sale do rehabilitacji oraz lokale aktywizujące dla dwudziestu dwóch osób – dodaje Helena Bebel, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Zborowie.
Oprócz poprawy warunków, modernizacja przyczyni się w dużej mierze do promocji powiatu buskiego.
- Sądzę, że ta inwestycja przyciągać będzie ludzi potrzebujących wsparcia do powiatu buskiego. Utworzyliśmy siedem lokali aktywizujących dla dwudziestu dwóch osób i od 1 sierpnia będziemy chcieli, aby te lokale były pełne, żeby osoby nie tylko z powiatu buskiego, ale również i spoza mogły tutaj przyjechać, znaleźć dobrą opiekę i poddać się rehabilitacji. Sądzę, że wyposażenie w tej chwili, daje takie warunki, że ludzie będą tu chętnie przyjeżdżać – mówi Jerzy Kolarz, starosta buski.
Przybyli na uroczystość goście nie kryli zachwytu z realizacji projektu.
- Przepiękna inwestycja. Zachęcam do obejrzenia, ale i nie tylko. Ja zazdroszczę wszystkim beneficjentom, którzy tutaj są. Bardzo się cieszę, że komfort pobytu tych ludzi jest na 6+ - mówi Jadwiga Irla, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- O wrażeniach powinni powiedzieć ci, którzy są tutaj gośćmi. Ja ten obiekt znam, byłem tu kilkakrotnie i widziałem postępy budowy, więc mogę się cieszyć z końcowego efektu. Dzięki pomocy szwajcarów, dzięki temu, że Urząd Wojewódzki nasz projekt znalazł wśród tych, które były przedmiotem konkursu. Cieszymy się, że projekt mógł powstać i został zrealizowany, a przede wszystkim, że będą z niego mogli korzystać ludzie – dodaje Jerzy Kolarz.
Projekt był współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Kwotę ponad stu tysięcy złotych dofinansowania do windy przekazał świętokrzyski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Napisz komentarz
Komentarze