Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:07
Reklama

Sukces "Kuźnic Koneckich"

Upalna pogoda nie przeszkodziła w sukcesie kolejnej edycji Kuźnic Koneckich. Niedziela w Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi upłynęła pod znakiem folkowej muzyki i historycznych walk.

- „Dla uszanowania i przypomnienia ducha przodków naszych, co na wyżyny szlachetnej sztuki obróbki żelaza wznieść się potrafili, umysliliśmy dzieło ich odtworzyć, zarówno ku nauce i radości gości do nas przybyłych” - takim przywitaniem starosta konecki Bogdan Soboń rozpoczął drugi dzień Kuźnic Koneckich.

Kuźnice Koneckie to coroczna dwudniowa impreza, a właściwie festiwal technologiczno – plenerowy. To najważniejsze przedsięwzięcie promocyjne w powiecie koneckim i choć żar lał się z nieba, goście dopisali. W niedzielę, po sobotniej inauguracji, podczas której nie zabrakło występów artystycznych (wręczono także statuetki laureatom plebiscytu „Marka Konecka”), zespoły folkowe walczyły o podium w ramach Powiatowego Festiwalu Folklorystycznego 'Kuźnice FOLK FEST 2015”.

Ostatecznie puchar starosty koneckiego trafił do zespołu”Sokołów” z Sokołowa, drugie na podium były „Mokrzaneczki” z Mokrej, trzecie zaś „Kraśniczanki” z Opoczna. Tuż po wręczeniu nagród laureatki trzeciego miejsca wystąpiły na scenie Kuźnic.

„Kuźnice Koneckie” to swoisty sposób na kultywowanie tradycji staropolskiego okręgu przemysłowego. Dlaczego pamięć o tradycji jest tak ważna? Starosta konecki Bogdan Soboń – gospodarz imprezy - podkreśla, że z uwagi na ilość kuźnic, które w ubiegłych wiekach na terenie powiatu istniały, nie wolno o nich zapominać.

- Ta tradycja na terenie powiatu koneckiego jest tak znacząca, że w XVI w. na trzysta sześćdziesiąt jeden kuźnic wodnych w całym kraju czterdzieści było w okolicach Końskich. To motywuje nas i pretenduje do tej roli kultywowania tradycji kuźnic koneckich.

Duże wrażenie zrobiła inscenizacja historyczna pt. „Pacyfikacja wsi Królewiec i Adamów – Bitwa pod Białym Ługiem", zrealizowana z wielką starannością i dbałością o szczegóły.

Organizatorzy oceniają, że w dwudniowym festiwalu udział wzięło około 6 tysięcy osób.

- Dzisiejsze 16. Kuźnice Koneckie mają niebagatelną oprawę, to widać po osobach, które nas zaszczyciły swoją obecnością. Kuźnice Koneckie to ewenement na skalę nie tylko województwa, ale przede wszystkim kraju - zauważa Dariusz Kowalski, naczelnik wydziału promocji i kultury.

XVI Edycję „Kuźnic Koneckich” z całą pewnością należy zaliczyć do udanych, na kolejną zapraszamy już za rok.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama