Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 12:36
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Modernizacja centralnego źródła ciepła = ekologia i ekonomia

„Modernizacja centralnego źródła ciepła wraz z rozbudową sieci ciepłowniczej w Pińczowie” pod taką nazwą został zrealizowany projekt, który ma dla miasta dwuwymiarowy efekt: ekologiczny i ekonomiczny. Zadanie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Pińczowie w 2014 roku zrealizowało projekt polegający na modernizacji centralnego źródła ciepła, czyli kotłowni oraz wymianie sieci ciepłowniczej zasilającej odbiorców miasta. Była to sieć o długości 848 metrów.

- W ramach tego projektu zmodernizowano instalację elektryczną, wyremontowano cały układ pompowy, modernizowano w całości układ odpylania. Wcześniej każdy kocioł wyposażony był w cyklony, w tym momencie każdy z kotłów ma odpylanie wstępne, baterie cyklonów i filtry workowe. To pozwoliło na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery w około 80% - powiedziała Beata Kita, prezes PEC w Pińczowie.

Ale nie tylko mniejsze zanieczyszczenie powietrza jest jedyną korzyścią modernizacji sieci ciepłowniczej w Pińczowie. To zadanie ma pozwolić na osiągniecie dwuwymiarowych efektów.

- Dla środowiska to jest zdecydowanie ograniczenie emisji zanieczyszczeń pyłowych, gazowych i termicznych. Natomiast dla ludzi są to przede wszystkim korzyści ekonomiczne - dodała Beata Kita.

Na razie za wcześnie, żeby ocenić w jakim stopniu koszty ciepła zostaną pomniejszone. Aby było to możliwe, musi minąć pełny okres grzewczy. Przed modernizacją wszystkie urządzenia do przesyłu ciepła były eksploatowane od ponad 30 lat. Dlatego ze względu na stan techniczny to zadanie było niezbędne do realizacji. Również zmieniające się przepisy miały wpływ na decyzję PEC-u o ubieganiu się o dofinansowanie do tego działania.

- Wymusiła to na nas sytuacja prawna, ekologiczna i obecnie obowiązujące przepisy – dodała prezes PEC.

Modernizacja została zrealizowana w ciągu zaledwie roku od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2014. Całość inwestycji to koszt blisko 3.5 mln zł. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosło 90% kosztów kwalifikowanych, czyli 2 mln 813 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama